ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

4.8/5

Doppler żył

Informacje o badaniu:

Badanie USG doppler żył jest jedną z odmian badań USG. Od klasycznego badania odróżnia je efekt dźwiękowy, który odzwierciedla szum krwi przepływającej przez naczynia żylne. Jest nieinwazyjną metodą diagnostyki naczyń krwionośnych, doppler żył wykorzystuje tzw. zjawisko Dopplera – służy ono do oceny stanu naczyń, które odpowiadają za prawidłowe ukrwienie żył.

Opis badania:

Lekarz rozpoczyna badanie od wywiadu, podczas którego poznaje powód wizyty, a także analizuje wyniki badań i przebieg ewentualnych zabiegów, które były wcześniej wykonywane u pacjenta. Następnie lekarz przechodzi do badania USG, nakłada na badany obszar ciała specjalistyczny żel, który poprawia jakość fal ultradźwiękowych przechodzących przez powłoki skórne oraz zmniejsza tarcie głowicy po skórze. Specyfika badania polega na wykorzystaniu zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od krwinek płynących w naczyniach krwionośnych. Następnie fala dźwiękowa powracająca do głowicy aparatu, jest przetwarzana przez urządzenie i wyświetlana w formie obrazu na ekranie monitora.

Cel badania:

USG doppler żył jest podstawowym badaniem w diagnostyce chorób zatorowo-zakrzepowych generuje on stan obrazu naczyń krwionośnych. Umożliwia zobrazowanie lekarzowi anatomię układu żylnego, niewydolność zastawkową kończyn dolnych oraz ewentualne niedrożności naczyń. Dzięki zmianom w charakterze i szybkości przepływu krwi lekarz może ocenić stopień zwężenia naczynia i zlokalizować jego miejsce. A w związku z tym zdiagnozować schorzenia na wczesnych etapach, zanim zaczną stanowić poważniejsze zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia pacjenta. W oparciu o uzyskane wyniki badania USG doppler, lekarz kierujący może wdrożyć leczenie farmakologiczne lub podjąć decyzję dotyczącą leczenia operacyjnego.

Wskazania do wykonywania badania:

  • występowanie pajączków naczyniowych i żylnych,
  • owrzodzenie skóry podudzi,
  • uporczywe skurcze kończyn dolnych,
  • obrzęki, bóle kończyn,
  • uczucie ciężkości nóg, wyraźna opuchlizna,
  • drętwienie oraz zasinienie kończyn,
  • symptomy neurologiczne wskazujące na niedokrwienie mózgu,
  • nieprawidłowe gojenie się ran na kończynach dolnych,
  • osoby obciążone genetycznie zakrzepicą żył,
  • obecności przetok tętniczo-żylnych,
  • podejrzenie zakrzepicy żylnej.

Przeciwwskazania oraz przygotowania do wykonywania badania:

Badanie USG doppler żył nie wymaga od pacjenta, żadnego specjalistycznego przygotowania. Jedynym przeciwwskazaniem jest przerwanie ciągłości powłok skórnych w miejscu przeprowadzania badania.

Czas oczekiwania na wyniki:

Na podstawie dokonanych pomiarów lekarz dokonuje interpretacji wyników i potwierdza lub wyklucza zaburzenia przepływu krwi przez naczynia. Pacjent otrzymuje wyniki badań natychmiast po jego przeprowadzeniu.