ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Butelka wody zostawiona na słońcu jest zagrożeniem dla Twojego zdrowia!

Butelka wody zostawiona na słońcu jest zagrożeniem dla Twojego zdrowia
4.8/5

Butelka wody zostawiona na słońcu jest zagrożeniem dla Twojego zdrowiaButelka wody zostawiona na słońcu jest zagrożeniem dla Twojego zdrowia!

Mało kto się zastanawia nad tym, co się dzieje z plastikową butelką pozostawioną na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie. Kiedy w upalny dzień kupujemy butelkę wody w sklepie, to często po wypiciu kilku łyków odkładamy ją na kuchenny blat, parapet, na fotel pasażera w samochodzie albo rzucamy na ręcznik rozłożony na rozgrzanej plaży. Niestety wysoka temperatura ma negatywny wpływ na to, co się później dzieje zarówno z butelką, jak i z wodą. Wypicie kolejnych łyków „czystej” wody może mieć fatalne skutki nie tylko dla naszego zdrowia, ale również życia.

Pozostawiając plastikową butelkę na słońcu, powinniśmy mieć świadomość tego, że promienie słoneczne i wysoka temperatura rozpuszczają kolejno powłoki butelki, a chemikalia w niej zawarte trafiają do wody. Pomimo tego, że nie widać tego gołym okiem, to niebezpieczne związki chemiczne, takie jak bisfenol, antymony, aldehydy z każdym łykiem trafiają do naszego organizmu, wyrządzając w nim najróżniejsze szkody, które mogą być przyczyną:

– zaburzeń hormonalnych u dziewcząt i kobiet,
– niepłodności,
– okaleczenia płodu,
– nieprawidłowego rozwoju dzieci,
– nadpobudliwości emocjonalnej i ruchowej,
– rozwoju raka,
– złego metabolizmu organizmu,
– otyłości,
– zaburzenia pracy serca,
– chorób serca i układu krążenia,
– powstania choroby zakrzepowej,
– rozwoju chorób takich jak astma czy cukrzyca.

Kupując wodę w butelce, warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonana i bez wątpienia lepsza będzie ta w butelce szklanej. Należy jednak pamiętać, że bez względu na to jaki rodzaj opakowania wybierzemy, to wody nie powinno się zostawić ani w rozgrzanym samochodzie, ani w miejscu gdzie będzie ona narażona na bezpośrednie działania promieni słonecznych.

Może nadszedł czas aby urzędnicy w Polsce zaczęli karać sprzedawców za trzymanie wody mineralnej na słońcu, tak jak to ma miejsce w wielu krajach UE (we Włoszech grzywna wynosi 1500 euro).