ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Fajerwerki mogą zawierać trujące substancje!

4.5/5

Fajerwerki mogą zawierać trujące substancje!

Fajerwerki od zawsze wydają się być nieodłącznym elementem zabawy sylwestrowej i powitania Nowego Roku. Bez wątpienia są one niebezpieczne, zwłaszcza kiedy obchodzimy się z nimi w nieumiejętny sposób, ale też kiedy kupujemy je u wątpliwych sprzedawców – na targach, bazarach, czy nawet sąsiedzkich garażach.

Dowiedz się więcej! Jak kupować fajerwerki i jak ich używać!

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że sztuczne ognie nie są bezpieczne, ale mało kto wie, że zagrażają one nie tylko poparzeniem i uszkodzeniem ciała, ale również poważnym zatruciem, które może być przyczyną niebezpiecznych chorób.

Chemicy potwierdzają, że wyroby pirotechniczne zawierają w swoim składzie silną substancję trującą, jaką jest azotan baru. To właśnie on odpowiada za widowiskowe efekty świetlne, ale też może doprowadzić do zaburzeń układu krążenia, układu oddechowego, spotęgowania astmy, uszkodzeń mózgu, wątroby i nerek, a nawet zapaści! Toksyczność baru jest porównywalna do arsenu.

Warto wiedzieć, że często używane zimne ognie mają w sobie nawet do 70 procent azotanu baru, a ich działanie jest szczególnie niebezpieczne jeszcze przed ich zapaleniem.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie w okresie okołosylwestrowym podnosi się poziom smogu w powietrzu, a to przez szkodliwe drobinki znajdujące się w fajerwerkach i powstające podczas eksplozji: siarkę, węgiel drzewny, azotan potasu, stront, aluminium, sód czy związki miedzi. Nie ma możliwości stworzenia petard, które nie powodowałyby zanieczyszczenia powietrza.

Szkodliwe substancje znajdujące się w petardach trafiają do wdychanego przez nas powietrza, a tym samym do naszej jamy nosowej, tchawicy, oskrzelików i oskrzeli. Konsekwencją tego mogą być choroby układu oddechowego, problemy z układem krążenia, nowotwory płuc czy zawały serca.

Jeśli już nie możemy się powstrzymać od zakupu fajerwerków, to wybierajmy takie produkty, które mają atest PZH i pochodzą z wiarygodnego źródła. Przed użyciem środki pirotechniczne należy przechowywać w suchych pomieszczeniach, z dala od źródła ciepła, a przede wszystkim z dala od dzieci.

Aby nie doprowadzić do zatrucia, urazów i uszkodzeń ciała podczas „zabawy” petardami, należy przed każdym użyciem zapoznać się z instrukcją znajdującą się na fajerwerkach i należy zastosować się do tej instrukcji. Nie należy puszczać petard pod wpływem alkoholu, nie należy też ich trzymać odpalonych w dłoniach, a dzieci muszą stać jak najdalej od miejsca ich odpalenia.

Dowiedz się więcej – Pierwsza pomoc w przypadku obrażeń spowodowanych petardami!