Książeczka do celów sanitarno-epidemiologicznych, czyli książeczka sanepidowska, niezbędna jest u uczniów, studentów, doktorantów kształcących się do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby oraz u osób podejmujących lub wykonujących prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby (art. 6 ust. 1 pkt. 4 i 5 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi).
Obowiązek wykonania badań do celów sanitarno-epidemiologicznych określają także przepisy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, wg których osoba pracująca w styczności z żywnością powinna uzyskać określone przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi orzeczenie lekarskie dla celów sanitarno-epidemiologicznych o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (art. 59 ust.2 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia).
Cała procedura wyrobienia książeczki może zająć trochę czasu (ze względu na konieczność badań laboratoryjnych 3 wymazów z kału z trzech różnych następujących po sobie dni), tak więc chcąc wyrobić książeczkę sanepidowską powinniśmy zacząć działać z wyprzedzeniem, około 1,5 tygodniowym.
Jakie badania należy wykonać, aby iść do lekarza orzecznika z medycyny pracy?
Należy wykonać trzykrotne badania kału na nosicielstwo, badania krwi (Morfologia,OB,Glukoza,Mocz-badanie ogólne).
Czemu służą badania kału na nosicielstwo?
Badania, których zakres określony jest rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 2 lutego 2006r. w sprawie badań do celów sanitarno – epidemiologicznych mają służyć wykryciu tego, czy osoba, która będzie pracować w kontakcie z żywnością nie jest zakażona pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella, i Shigella. Dodatkowo badanie lekarskie ma wykryć podejrzenia na nosicielstwo prątków gruźlicy oraz innych czynników chorobotwórczych, które wywołują stany chorobowe, które wykluczają pracę przy żywności serwowanej innym.
Krok po kroku jak wyrobić książeczkę sanepidowską w Gdańsku.
1) Kupujesz właściwy pakiet związany z wyrobieniem książeczki sanepidowskiej w sklepie internetowym sklep.etermed.pl
Jeżeli jesteś zapisany lub zapiszesz się do Przychodni ETER-MED otrzymasz Kupon Rabatowy -30% do wykorzystania na dany pakiet. Przed zakupem skontaktuj się z nami mailowo ([email protected]) wpisując w temacie wiadomości „Rabat na książeczkę sanepidowską”, zaś w treści swoje dane osobowe (imię nazwisko, pesel lub datę urodzenia) celem weryfikacji. UWAGA! Rabat naliczamy od ceny promocyjnej.
Dowiedz się jak zostać Pacjentem Przychodni ETER-MED
2) Po zakupie, następnego dnia roboczego kontaktujemy się z Tobą celem umówienia badań.
3) Po umówieniu drukujesz potwierdzenie zakupu (przed pójściem na badania). Potwierdzenie należy każdorazowo okazywać w placówce (można również pokazać potwierdzenie zakupu za pomocą swojego smartfona).
Jak właściwie pobrać wymaz z kału?
4) Można również przyjść z potwierdzeniem następnego dnia roboczego do wybranego podczas zakupu laboratorium (sprawdź godziny otwarcia laboratorium), aby pobrać krew (należy być na czczo), oddać próbkę z moczem oraz pierwszą próbkę z kałem. Wtedy będzie można zarejestrować się osobiście w naszej rejestracji na ewentualne badanie RTG klatki piersiowej oraz do lekarza orzecznika.
* Wizyta u lekarza orzecznika jest możliwa dopiero, gdy będziesz mieć już wszystkie wyniki badań.