ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Jak zadbać o oczy latem?

Kobieta zasłaniająca ręką oczy chroniąc się przed słońcem
4.8/5

Jak zadbać o oczy latem?

W tym roku lato przyszło do nas wyjątkowo wcześnie. Pomimo tego, że do wakacji zostały jeszcze dwa miesiące, to już teraz zaczynamy spędzać coraz więcej czasu poza domem. Wychodząc na słońce zazwyczaj pamiętamy o ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV, chronimy też głowę zakładając stosowne nakrycia, ale bardzo często zapominamy o zabezpieczeniu oczu przed promieniami słonecznymi. A o wzrok należy dbać bez względu na to czy przebywa się nad morzem, w górach, nad jeziorem czy na przydomowych ogródku.

Co możemy zrobić, żeby chronić wzrok przed słońcem?

Po pierwsze – noś okulary przeciwsłoneczne!

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne są bezpieczne dla oczu, a co więcej – niektóre psują wzrok!

Dowiedz się więcej o szkodliwości tanich okularów przeciwsłonecznych!

Tanie okulary, które można dostać w niejednym markecie, na bazarze czy w sieciówce znacznie się różnią od tych blokujących promieniowanie UV. Za 10 czy 20 zł nie ma możliwości wyprodukowania bezpiecznych, chroniących wzrok okularów.

Szkodliwe promienie słoneczne mogą doprowadzić do poważnych i trwałych uszkodzeń wzroku, m.in.: pogorszenia widzenia, uszkodzenia siatkówki oka, poparzenia oczu, zapalenia rogówki oka czy zapalenia spojówek.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne powinno się pamiętać o kilku ważnych aspektach:

  • Okulary przeciwsłoneczne powinny blokować przynajmniej 98% promieniowania ultrafioletowego, a najlepiej jeśli blokują 100%,
  • Okulary powinny chronić przed promieniowaniem UVA, UVB,UVC,
  • Warto wybrać szkła z dodatkową polaryzacją, fotochromem czy powłoką antyrefleksyjną.

Dobre jakościowo okulary przeciwsłoneczne należy nosić nie tylko w słoneczne dni, ale również wtedy kiedy dzień jest pochmurny. Światło słoneczne nie przenika przez chmury, za to promieniowanie ultrafioletowe już tak.

Okulary przeciwsłoneczne powinny nosić zarówno dorośli, jak i dzieci.

Unikaj poparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne oczu są bardzo poważną dolegliwością. Niefiltrowane światło UV może wywołać natychmiastowy ból, zaczerwienienie oczu, żółtawe wybrzuszenia na powierzchni oczu, a to prowadzi m.in. do uszkodzeń rogówki. Poparzone słońcem oczy mogą wydawać się matowe, mętne, odbarwione, a z czasem poszkodowanemu może grozić zaćma. Warto wiedzieć, że do poparzeń oczu może dojść również w solarium.

Objawami poważnego oparzenia słonecznego są: ból oczu, przekrwienie oczu, nadwrażliwość na światło, łzawienie oczu, rozmazany obraz, uczucie, że coś wpadło do oka. Jeśli już dojdzie do oparzenia słonecznego oczu, lekarz może zalecić leczenie specjalnymi kroplami. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Zakładaj okulary do pływania

O okularach do pływania powinny szczególnie pamiętać osoby, które wybierają się na basen po dłuższej przerwie. Pierwsze zanurzenie w chlorowanej wodzie może powodować znaczny dyskomfort dla oczu. Według specjalistów, częste narażenie oczu na działanie chloru wpływa negatywnie na integralność nabłonka rogówki. Podobna sytuacja dotyczy osób pływających w jeziorach, oceanach i innych naturalnych zbiornikach wodnych. Okulary pływackie chronią oczy przed dostaniem się do nich szkodliwego chloru, soli morskiej, odprysków i zanieczyszczeń, które raniących oczy.

Nawadniaj oczy

Nawadnianie i nawilżanie oczu jest szczególnie potrzebne, kiedy przebywa się w klimatyzowanych wnętrzach. Klimatyzacji wysusza oczy. Bez względu na to czy używamy jej w pomieszczeniach czy w samochodzie podczas podróży, warto nawilżać oczy kroplami. Pomocne w nawilżaniu oczu są krople, które również pozwalają zminimalizować ból i dyskomfort związany z ich wysuszeniem. Krople do oczu powinien wybrać lekarz okulista po wcześniejszej konsultacji z pacjentem.

Często myj ręce i unikaj pocierania oczu

Niejednokrotnie udowodniono, że najlepszym sposobem na ochronę przed rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych jest odpowiednia higiena, a szczególnie mycie rąk. Takie działanie ma szczególne znaczenie w ochronie oczu m.in. przed zapaleniem spojówek, które często rozwija się po dotknięciu czegoś, czego dotknął ktoś inny, a następnie po potarciu oczu. Zapalenie spojówek bardzo łatwo się rozprzestrzenia co często można zauważyć w przypadku dzieci – zwłaszcza w placówkach takich jak żłobek czy przedszkole.

Nie zapominaj o nakryciu głowy

Słońce, co zrobić by dbać o wzrok?
Słońce, co zrobić by dbać o wzrok?

Kapelusze i czapki z daszkiem nie tylko chronią głowę przed przegrzaniem, ale również zabezpieczają oczy przed promieniowaniem słonecznym. Często okulary słoneczne mogą nie wystarczać, gdyż mają szczeliny wzdłuż boków i tam ma miejsce ekspozycja na promienie UV. Noszenie okularów i kapelusza znacznie zmniejsza dostanie się promieni słonecznych do oczu.

Bądź ostrożny podczas używania środków chemicznych

Wydawałoby się, że poparzenia chemiczne najczęściej związane są z wykonywaniem konkretnej pracy. Jak się okazuje do poparzeń oczu może dojść znacznie częściej, w codziennych sytuacjach. Aby ochronić się przed takimi niebezpiecznymi dla wzroku zdarzeniami należy pamiętać o tym, aby dokładnie zakręcać butelki, aby ostrożnie zdejmować je z półki, aby nie chlapać roztworami i ostrożnie je rozpylać zgodnie z przeznaczeniem. Warto wtedy korzystać z okularów ochronnych.

Jedz zdrowo i pij odpowiednie ilości wody

Od dawna musi się o tym, że zdrowe odżywianie i wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania każdego narządu organizmu – również narządu wzroku. Produkty bogate w przeciwutleniacze, luteinę, witaminę A, witaminę E, witaminę C, cynk pomagają chronić oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także wspierają leczenie zwyrodnienia plamki żółtej. Warto sięgać po produkty bogate w antyutleniacze, a szczególnie marchew, pomidory, buraki, paprykę, jagody.