ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Jak zapobiec przerzutom raka piersi? Możliwe, że odkryto ochronę!

Rak piersi - różowa wstążka, międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi.
4.9/5

Jak zapobiec przerzutom raka piersi? Możliwe, że odkryto ochronę!

W momencie, kiedy zarówno kobietom, jak mężczyznom zostaje postawiona diagnoza – rak piersi, zazwyczaj nic nie wykazuje, żeby nowotwór zaatakował inne części ciała. Niestety aż u 30% osób rak rozprzestrzenia się i daje przerzuty, które rozwijają się przez kilka miesięcy, a nawet lat.

Grupa naukowców na czele z dr Sandrą McAllister z Brigham&Women’s Hospital i Harvard Medical School prowadzi badania, które mają pozwolić zrozumieć, co się dzieje w chwili, kiedy komórki nowotworowe zaatakują organizm, w jaki sposób rak piersi rozprzestrzenia się i jak reaguje na leczenie. W opublikowanym pod koniec sierpnia artykule w Nature Cell Biology, naukowcy ujawniają przypuszczalną ochronę przed przerzutami raka piersi jaką jest stan zapalny w organizmie!

Badania początkowo prowadzone były na myszach z przerzutowym rakiem piersi, a następnie wyniki potwierdzano wykorzystując próbki od chorych pacjentów. Podczas eksperymentów zauważono, że niektóre guzy pierwotne wywołują ogólnoustrojowy stan zapalny, który hamuje wzrost komórek rakowych w płucach. Naukowcy zauważyli też, że poziom interleukiny, mającej znaczny wpływ na procesy układu odpornościowego i krwiotwórczego, jest szczególnie wysoki w płucach myszy. Kiedy poziom interleukiny jest tłumiony, przerzuty w płucach wzrastają. Podczas badania próbek od pacjentów chorujących na raka piersi, odkryto, że osoby mające wysoki poziom IL-1β, mają niższe ryzyko przerzutów raka.

Dr Sandra McAllister uważa, że pomimo tego, że terapie mogące zapobiec wzrostowi pierwotnych guzów piersi, mogą nie dawać takich samych efektów w zapobieganiu rozprzestrzeniania się przerzutów nowotworu, dlatego konieczne są dalsze badania.

McAllister oraz jej współpracownicy odkryli również związek pomiędzy przerzutami raka, a lekiem stosowanym w leczeniu osteoporozy. Jak się okazało bisfosfoniany, czyli leki hamujące rozpad tkanki kostnej, zatrzymują również wzrost komórek raka piersi, które rozprzestrzeniły się na kości.

Oba badania są w fazie eksperymentalnej, a ich ostatecznym celem jest wspieranie rozwoju nowych, nieinwazyjnych testów, które identyfikują pacjentów z chorobą nowotworową, a także opracowanie nowych terapii zmniejszających ryzyko rozprzestrzeniania się i nawrotu choroby nowotworowej.