Pielęgniarki pracujące na nocnych zmianach są najbardziej narażone na choroby nowotworowe!
Amerykańskie Stowarzyszenie na Rzecz Badania Raka (American Association for Cancer Research) opublikowało raport dotyczący badań przeprowadzonych w kierunku epidemiologii nowotworów. Wyniki badań były zaskakujące, bowiem okazało się, że na raka piersi, raka skóry czy raka przewodu pokarmowego szczególnie narażone są osoby pracujące na nocnych zmianach.
Zespół onkologów pod przewodnictwem dr Xuelei Ma z State Key Laboratory of Biotherapy and Cancer Center, West China Medical Center of Sichuan University Chengdu w Chinach przeanalizował 61 różnych badań, ponad 117 tysięcy przypadków raka i niespełna cztery miliony osób z Australii, Europy, Ameryki Północnej i Azji.
Naukowcy prowadzili badania dotyczące zależności pomiędzy długotrwałą pracą na nocnych zmianach, a ryzykiem zachorowania na jedenaście różnych nowotworów. Następnie analizowali tę samą zależność, ale w kierunku wystąpienia sześciu rodzajów raka u pielęgniarek pracujących w nocy.
Wyniki pokazały, że kobiety pracujące na nocnej zmianie są o 19 procent bardziej narażone na raka niż osoby, które nie wykonywały długotrwałej pracy w nocy.
Zauważono zwiększone ryzyko zachorowania na:
- Nowotwór skóry o 41 procent,
- Guza piersi o 32 procent,
- Raka przewodu pokarmowego o 18 procent.
W przypadku pielęgniarek pracujących na nocnych zmianach ryzyko zachorowania wynosiło:
- 58 procent na raka piersi,
- 35 procent na raka przewodu pokarmowego,
- 28 procent na raka płuc.
Naukowcy próbując wyjaśnić tę sytuację przytoczyli fakt, iż pielęgniarki, jako osoby związane z medycyną są częściej podawane
badaniom przesiewowym, które pomagają we wczesnym wykryciu choroby.
Badania pokazały również, że ryzyko zachorowania na nowotwór dotyczy przede wszystkim kobiet pracujących na nocnych zmianach, ale zamieszkujących Amerykę Północną i Europę. Takiej zależności nie zauważono u Azjatek i kobiet pochodzących z Australii. Bardzo możliwe, że ma to związek ze zwiększoną produkcją hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu, które w nadmiarze przyczyniają się do rozwoju raka.
Dr Xuelei Ma biorąc pod uwagę wyniki analiz uważa, że pracę w porze nocnej należy wpisać do czynników ryzyka zachorowań na nowotwory. Ponadto, wszystkie kobiety pracujące na nocnej zmianie, a szczególnie pielęgniarki powinny być poddawane częstszym kontrolom w kierunku rozpoznania i badaniom laboratoryjnym.