ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak wygląda?

Anatomiczny model przestawiający macice wraz z jajnikami.
4.8/5

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak wygląda?

Pierwsza wizyta u ginekologa może nasuwać szereg wątpliwości. Stres jest jednak zbyteczny. Jest to przecież bardzo ważne badanie lekarskie. Ginekologiem może być zarówno mężczyzna jak i kobieta, tak więc jeśli pacjentka krępuje się lekarza mężczyzny, może bez problemu zaznaczyć przy umawianiu wizyty, że chciałaby umówić się do kobiety.

Należy pamiętać, że regularne badanie ginekologiczne pozwala wykryć nieprawidłowości i choroby miejsc intymnych już w pierwszych stadiach rozwoju.

Koniecznie powiedz lekarzowi, że jest to Twoja pierwsza wizyta u ginekologa.

Jeśli powodem pierwszej wizyty u ginekologa nie jest konkretny problem (np. pieczenie narządów intymnych, czy inne niepokojące objawy) – najlepszym momentem na jej odbycie będzie okres pomiędzy miesiączkami, w połowie cyklu.

Bezpośrednio przed wizytą należy dokładnie umyć okolice intymne wodą i delikatnym mydłem, jednak najlepiej zrezygnować ze środków do higieny intymnej, ponieważ mogą one zniekształcić rzeczywisty obraz ewentualnej infekcji czy zakażenia.

Lekarz ginekolog może zapytać o poniższe zagadnienia:

  • data pierwszej i ostatniej miesiączki;
  • przebieg cyklu (długość, regularność, charakter krwawień, ewentualne plamienia);
  • obecne bądź przebyte schorzenia, zabiegi, operacje w okolicach narządów rodnych;
  • wszelkie dolegliwości w okolicach intymnych (pieczenie lub swędzenie pochwy, upławy);
  • utrzymywanie kontaktów seksualnych;
  • ewentualne ciąże.

Kolejnym etapem wizyty jest tzw. badanie zewnętrzne, podczas którego lekarz poprzez dotyk powłok brzusznych sprawdza, czy nie istnieją ewentualne nieprawidłowości w budowie bądź jakiekolwiek anomalie w tym obszarze. Sprawdza wielkość i położenie pęcherza moczowego, macicy i jajowodów.

Badanie ginekologiczne przeprowadza się na specjalnym fotelu. Lekarz wytłumaczy w jaki sposób należy się położyć, aby czuć jak najmniejszy dyskomfort i by mógł jak najrzetelniej przeprowadzić konieczne czynności. W połowie cyklu napięcie brzucha się zmniejsza, dzięki czemu badanie nie jest nieprzyjemne. Lekarz będzie mógł wtedy dokładnie zbadać szyjkę macicy oraz ewentualnie pobrać materiał potrzebny do wykonania badania cytologicznego.

Samo badanie nie boli. Problem leży bardziej w psychice kobiety, którą wypełnia wstyd i strach przed obcą osobą jaką jest lekarz. Kobiety, które nie mają uszkodzonej błony dziewiczej, mogą odczuwać delikatny ból, zwłaszcza gdy ich błona dziewicza jest nieco grubsza.

Pamiętaj! Wszelkie pytania należy śmiało zadawać lekarzowi, on z pewnością postara się rozwiązać wszelkie Twoje obawy i wątpliwości.

Warto także wcześniej wyposażyć się w kalendarzyk menstruacyjny, który dokładnie pokazuje daty rozpoczęcia i zakończenia miesiączek, regularność cykli i wszelkie ewentualne nieprawidłowości.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz : należy zaopatrzyć się w pozytywne nastawienie i świadomość, że na wizycie ginekologicznej nikt nie będzie oceniał wyglądu kobiecości, ale zdrowie. Pamiętajmy, że o ile dla nas jest to pierwsze tego rodzaju doświadczenie, to dla lekarza jesteśmy kolejną, wymagającą jak najbardziej rzetelnej konsultacji czy pomocy pacjentką. Tylko na podstawie szczerej rozmowy i uzyskanych od nas informacji oraz wykonanych ewentualnych późniejszych badań, lekarz może dokonać właściwej diagnozy oraz (jeżeli istnieje taka potrzeba) zlecić najlepiej dobrane dla naszego organizmu leki.

W Centrum Zdrowia ETER-MED można liczyć na wielu wspaniałych specjalistów ginekologów.

Jednak ze względu na ograniczony kontrakt z NFZ zachęcamy do skorzystania z odpłatnej konsultacji w atrakcyjnej cenie: Portal.Etermed.pl