Rekonstrukcja piersi po amputacji w Gdańsku
Zabieg rekonstrukcji piersi (po amputacji) z użyciem ekspandera tkankowego polega na początkowym rozprężeniu tkanek i wytworzenia nadmiaru skóry, pod którą wszczepia się implant. Zabieg rekonstrukcji piersi dedykowany jest dla kobiet po amputacji piersi lub kobiet z ich wrodzonym brakiem.
Piersi mogą zostać zrekonstruowane kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat od utraty biustu. Jest to zależne od Pacjentki i jej preferencji. Należy odtworzyć kompleks otoczki z brodawką piersi, w celu osiągnięcia naturalnego wyglądu biustu.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Wskazaniem jest amputacja piersi (z przyczyn nowotworu) oraz wrodzony brak piersi.
Przebieg operacji rekonstrukcji piersi
Do rekonstrukcji wykorzystuje się ekspander z implantem silikonowym z zewnętrzną komorą wypełnioną żelem silikonowym i wewnętrzną komorą z zastawką do napełniania. Komora wypełniona sylikonem jest rozprężana, a komora wewnętrzna jest wypełniana solą fizjologiczną do czasu, aż piersi osiągną zaplanowany rozmiar.
- Proces napełnienia komory może trwać do kilku tygodni, jednak nadmiernie rozprężony implant nadal jest pozostawiany na kolejne kilka tygodniu.
- W późniejszym etapie lekarz usuwa nadmierną cześć roztworu soli fizjologicznej,do czasu aż obie piersi będą miały taki sam rozmiar.
- Następnie zastawka jest usuwana w warunkach ambulatoryjnych.
Rozprężanie ekspandera może powodować nieprzyjemne odczucie, jednak powinno to mijać do kilku dni po każdym kolejnym wypełnieniu ekspandera. Może się zdarzyć, że pacjentka nie będzie mogła znieść takiego uczucia i wtedy lekarz jest w stanie usunąć część płynu i napełniać ekspander czy implant w nieco wolniejszym tempie.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Przede wszystkim operacja nie może się odbyć jeśli pacjentka ma uogólniony proces nowotworowy lub niezakończony proces leczenia przyczynowego. Przy ogólnym złym stanie zdrowia również zabieg jest niemożliwy. Przeciwwskazaniem są także nieleczone choroby przewlekłe (np. cukrzyca, choroby nerek, płuc, serca i tarczycy).
Ten rodzaj rekonstrukcji jest odpowiedni dla wielu kobiet, jednak nie jest możliwy do przeprowadzenia u pacjentek, które:
- przeszły radioterapię lub
- mają przejść radioterapię,
ponieważ na skutek radioterapii skóra traci swoją elastyczność, a tym samym zdolność do rozciągania.
Badania przed zabiegiem
Poniżej znajduje się lista badań, które są konieczne do wykonania operacji rekonstrukcji piersi po amputacji w Gdańsku:
- morfologia z automatycznym rozmazem, glukoza, OB (Odczyn Biernackiego), potas (Na), sód (K), kreatynina, mocznik, INR pt, APTT, HBS Ag (antygen wirusowy obecny w krwi podczas wirusowego zapalenia wątroby typu B), anty HCV (przeciwciała przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C), grupa krwi, płytki krwi (liczba)
Powyższe badania można wykupić w pakiecie dostępnym w sklepie internetowym www.sklep.etermed.pl, produkt znajduje się pod nazwą „Pakiet przed zabiegiem chirurgicznym”
Niezbędnym badaniem do wykonania przed planowanym zabiegiem jest również zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz EKG.
Umów się na zabieg rekonstrukcji piersi po amputacji w Gdańsku