ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

Medycyna regeneracyjna rewolucjonizuje leczenie stawów

Obraz przedstawiający wysiękowe zapalenie stawu kolanowego. Pobrano z 123rf.com
4.7/5

Medycyna przyszłości już dziś dostępna w szpitalu 1DayClinic.pl

Problemy ze stawami dotyczą osób uprawiających sport,   osób starszych oraz wszystkich narażonych na wszelkiego rodzaju kontuzje układu ruchu. Problemy mogą powodować  zmiany zwyrodnieniowe stawów (kolanowego, barkowego, biodrowego, skokowego), zmiany degeneracyjne stawów, uszkodzenia chrząstki stawowej, urazy ścięgien i brzuśców stawowych, jak również przewlekłe urazy układu ruchu jak np. złamania kostne, czy zaburzenia zrostu kostnego.

Do tej pory stosowane w Polsce metody lecznicze stosowane w ortopedii i medycynie sportowej opierają się przede wszystkim na leczeniu zachowawczym (m.in. farmakoterapia, rehabilitacja, fizjoterapia) oraz na leczeniu operacyjnym. Wszystkie te metody wiążą się ze znacznym czasem trwania leczenia, a także niosą za sobą możliwość wystąpienia różnego rodzaju powikłań (np. sterydy pomagają szybko zminimalizować ból i obrzęk, ale tym samym mogą osłabić tkanki i doprowadzić do osteoporozy).

Jest na to rozwiązanie. Metoda stosowania komórek macierzystych między innymi w ortopedii nazywa się obecnie medycyną regeneracyjną. Jest to  bardzo skuteczna i zarazem bezpieczna metoda leczenia. Ortopedia regeneracyjna sprawia, że pacjenci stosunkowo szybko pozbywają się bólu i szybciej wracają do sprawności.

Metoda nr 1 –  Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest skoncentrowaną objętością płytek krwi – trombocytów, które uwalniają szereg czynników wzrostu (m.in. PDGF, VEGF, EGF) niezbędnych do regeneracji tkanek.

Czynniki wzrostu mają właściwości stymulujące procesy gojenia się i naprawy tkanek. PRP przyspiesza leczenie uszkodzeń więzadeł krzyżowych, łąkotkowych, stożka rotatorów i chrząstki stawowej. Wspomaga leczenie schorzeń takich jak: zapalenie i uszkodzenie ścięgna Achillesa, zapalenie powięzi podeszwowej, zwyrodnienia stawów, a także wspomaga terapię dolegliwości typowo sportowych (m.in. kolano skoczka, łokieć tenisisty).

Z niewielkiej ilości krwi pobranej od pacjenta za pomocą specjalnego zestawu wirującego odseparowany zostaje koncentrat osocza bogatopłytkowego, który następnie zostaje wstrzyknięty w uszkodzone tkanki organizmu pacjenta. Zabieg jest bezbolesny, najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Metoda nr 2 – Komórki macierzyste są pierwotnymi, niewyspecjalizowanymi komórkami budującymi każdy żywy organizm. Mają zdolność rozróżniania, samoodbudowy i przekształcania się w wyspecjalizowane komórki każdej tkanki organizmu (zarówno pod względem swojej budowy, jak i pełnionej funkcji), zastępując tym samym obumarłe komórki nowymi.

Pełnią nie tylko rolę regeneracyjną, ale przede wszystkim naprawczą i rekonstrukcyjną. Głównymi wskazaniami do leczenia tą metodą są zmiany zwyrodnieniowe stawów (kolanowego, barkowego, biodrowego, skokowego), zmiany degeneracyjne stawów, uszkodzenia chrząstki stawowej, urazy ścięgien i brzuśców stawowych, jak również przewlekłe urazy układu ruchu, wspomaganie leczenia złamań kostnych, czy zaburzenia zrostu kostnego.

Komórki macierzyste coraz chętniej wykorzystywane w leczeniu chorób układu ruchu pozyskuje się z tkanki tłuszczowej pacjenta. Podczas zabiegu lekarz pobiera komórki MSC m.in. z brzucha, ud, pośladków czy kolan pacjenta. Pozyskane komórki zostają umieszczone w specjalnej tubie separacyjnej, gdzie ulegają oczyszczeniu, a następnie skoncentrowaniu. Preparat SVF zawierający komórki macierzyste jest aplikowany do chorego miejsca, gdzie rozpoczyna odbudowę obumarłych i uszkodzonych tkanek. Cała procedura jest nieinwazyjna i bezbolesna (możliwe jest znieczulenie).

Pomimo, iż obie metody wydają się być do siebie podobne, to terapia komórkami macierzystymi zacznie różni się od terapii osoczem bogatopłytkowym. Terapia komórkami macierzystymi ma za zadanie wytworzenie takiej samej komórki jaką ma zastąpić lub naprawić, natomiast terapia skoncentrowanymi czynnikami wzrostu odpowiada za stymulację namnażania się komórek macierzystych.

Zabiegi medycyny regeneracyjnej oferowane są w nowoczesnym szpitalu 1DayClinic.pl i wymagają odbycia wizyty kwalifikującej do zabiegu. Oba typy zabiegów trwają do godziny czasu, po których pacjent samodzielnie może opuścić klinikę.

Na efekty nie trzeba długo czekać. W przypadku metody stosującej osocze bogatopłytkowe pacjent odczuwa poprawę po około dwóch  – trzech tygodniach, zaś przy zastosowaniu metody wykorzystującej komórki macierzyste ulga przychodzi już po kilku dniach.

Więcej o metodzie regeneracyjnej z użyciem osocza bogatopłytkowego

Więcej o metodzie regeneracyjnej z użyciem komórek macierzystych