Szczepienia ochronne dla dzieci
W ostatnich latach obserwuje się wśród rodziców niepokojący trend uchylania się lub odraczania szczepień ochronnych przewidzianych kalendarzem szczepień. Wiąże się to głównie z obecnością w przestrzeni internetowej wielu portali i forów, które dla większości rodziców są cennym źródłem wiedzy. Często właśnie w oparciu o prezentowane tam treści rodzice podejmują decyzję o zaniechaniu realizacji szczepień ochronnych u własnego dziecka.
Niestety, treści tam prezentowane – choć często firmowane nazwiskami ze świata nauki (niekoniecznie związanymi z medycyną, immunologią, pediatrią) – bardzo często nie mają wiele wspólnego rzeczywistością, pomijają istotne fakty i są trudne do zweryfikowania dla rodzica. Podsycają natomiast emocje, stwarzając poczucie zagrożenia i rodzą obawy wśród rodziców, a przecież wiadomo, że nie ma wyższej wartości niż dobro naszych dzieci. Ponieważ wokół szczepień narosło wiele mitów, takich jak „wszczepianie autyzmu”, „niepotrzebne obciążanie organizmu”, „spisek koncernów farmaceutycznych”, chcielibyśmy na łamach naszej strony podzielić się rzetelną wiedzą na ten temat, aby Państwa decyzje opierały się na faktach, a nie emocjach i zaczerpniętych hasłach z internetu.
Cała rozmowę o szczepieniach należałoby rozpocząć od przybliżenia charakterystyki patogenów, przeciwko którym szczepimy. Ponieważ dzięki programowi szczepień ochronnych, większość chorób zakaźnych, przeciwko którym szczepimy, oglądać dziś możemy głównie na podręcznikowych ilustracjach, zapominamy o zagrożeniach, które niosą prątek gruźlicy, maczugowiec błonicy czy wirus odry. Rodziców bardziej przeraża zatem łagodny odczyn poszczepienny lub enigmatyczne i niesprawdzone u źródła hasła, jak „tiomersal” i „konserwanty” niż odra o ciężkim przebiegu czy zapalenie nagłośni.
Zachęcamy do śledzenia naszej, jak również innych stron internetowych poświęconych tematyce szczepień, na których zamieszczane są rzetelne informacje oparte na wiedzy medycznej i doświadczenie lekarzy: