ETER-MED Gdańsk

Podstawowa i specjalistyczna opieka zdrowotna w Gdańsku, Straszynie i Cedrach Wielkich

4.8/5

Polipektomia – usunięcie polipów podczas kolonoskopii

Uprzejmie informujemy, iż badania w pracowni endoskopowej są wstrzymane do odwołania.

Informacje o badaniu:

Polipy jelita grubego to wypukłości śluzówki, które powstały na wskutek nieprawidłowości w regeneracji błony śluzowej. Polipektomia endoskopowa jest to procedura usuwania polipów, która jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania rakowi jelita grubego.

Opis badania:

Pacjent na zabieg zobowiązany jest zabrać ze sobą dowód osobisty, ostatnie wyniki badań laboratoryjnych bądź obrazowych, a także dokumentację medyczną, którą posiada. Usuwanie polipów jelita grubego jest wykonywane podczas kolonoskopii, która przeprowadzana jest u pacjenta w pozycji leżącej na boku, ze zgiętymi w kolanach nogami. Nasze Centrum Zdrowia ETER-MED wiedząc o nieprzyjemnych dolegliwościach jakie niesie ze sobą badanie endoskopowe, w trosce o komfort naszych pacjentów, umożliwia skorzystania ze znieczulenia miejscowego bądź ogólnego, po ówczesnej konsultacji z anestezjologiem. Jeśli wybrany został wariant badania w znieczuleniu ogólnym, procedura przeprowadzana jest przez lekarza gastroenterologa w asyście pielęgniarki oraz lekarza anestezjologa. Podczas zabiegu lekarz wprowadza endoskop, który wyposażony w aparat z optyką umożliwia ocenę stan nabłonka wyścielającego jelito grube. Aby umożliwiać dokładną analizę całej powierzchni, do światła jelita insufluje się gaz, który prowadzi do rozciągnięcia się ścian jelita. Po odnalezieniu polipa, w endoskopie wprowadza się pętle, która, po uchwyceniu polipa u podstawy używa prądu do usunięcia zmiany, po czym pobrany wycinek zostaje przekazany do badania histopatologicznego.
Nasi pacjenci podczas zabiegu są pod opieką wykwalifikowanej kadry medycznej, która zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie podczas całej procedury.
Po przeprowadzonym zabiegu i wybudzeniu się, pacjent zostaje przewieziony na salę obserwacyjną, gdzie będzie przebywał około 3 godziny. Po tym czasie może opuścić szpital, jednak konieczna jest obecność osoby towarzyszącej, która weźmie na siebie odpowiedzialność obserwacji pacjenta przez najbliższe godziny po badaniu. Istotne jest również to, że 24 godziny po badaniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.

Cel badania:

Polipektomia endoskopowo jest przeprowadzana podczas badania endoskopowego układu pokarmowego tj. gastroskopii, kolonoskopii bądź sigmoidoskopii. Ze względu na wysoką możliwość transformacji nowotworowej, każda wykryta zmiana błony śluzowej jelita grubego w postaci polipa jest kwalifikowana do usunięcia i wymaga przeprowadzenia badania histopatologicznego. Procedura ta pozwala na diagnostykę zmian nowotworowych we wczesnym stadium ich rozwoju.

Wskazania do wykonywania badania:

  • diagnostyka chorób jelita grubego tj.raka jelita grubego,
  • polipy jelita grubego (polipektomia jelita grubego),
  • profilaktyka u osób chorych leczonych wcześniej z powodu raka lub polipów jelita grubego.

Przeciwwskazania oraz przygotowania do wykonywania badania:

Przed polipektomią tak jak w przypadku kolonoskopii wymagane jest dokładne oczyszczenie jelita grubego z pozostałej treści pokarmowej. Gdyż zalegające w jelitach niestrawione resztki pokarmowe oraz masy kałowe mogą utrudniać obejrzenie każdego fragmentu śluzówki dla lekarza przeprowadzającego zabieg. Przygotowanie polega na przyjmowaniu specjalnego środka przeczyszczającego oraz zachowaniu ścisłej, płynnej diety.

Przygotowanie zależne jest od pory dnia, o której badanie jest wykonywane oraz stosowanego leku:

Czas oczekiwania na wyniki:

Nasz wykwalifikowany lekarz dokonuje analizy oraz opisu procesu zabiegu oraz wydaje wyniki tego samego dnia wraz z dalszymi zaleceniami, co do postępowania. W przypadku, gdy podczas zabiegu doszło do pobrania materiałów do badania histopatologicznego, pacjent otrzymuje wyniki pobranych wycinków po około 3 tygodniach.