Częste pytania

Ocena: 4.1 / 5.0

Dlaczego tak długo trzeba czekać na odebranie połączenia telefonicznego?

Odstycznia 2015 roku długość rozmowy, podczas której rejestrujemy Pacjenta do specjalisty trwa około 6 minut zamiast 60 sekund, jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Wynika to z tego, że jesteśmy zobligowani przez NFZ do zbierania wielu danych dotyczących skierowania, między innymi: nr prawa wykonywania zawodu lekarza kierującego, regonu przychodni kierującej, kodów resortowych poradni i wiele innych. Rozmowy przychodzące do naszej firmy cały czas obsługuje 8 osób. Np. w poniedziałek (12.10.2015) odebraliśmy 6041 połączeń! Jeszcze rok temu odbieraliśmy nie więcej niż 2000 telefonów dziennie. NFZ nie zwiększył nam kontraktu, a pomimo tego coraz więcej osób chce u nas się leczyć. Może wynikać to z faktu, że jesteśmy placówką medyczna zorientowaną na zadowolenie Pacjenta i cały czas poprawiamy jakość świadczonych usług oraz zwiększamy ich zakres. Z każdym miesiącem liczba połączeń do nas jest większa.. Dla większej satysfakcji Pacjentów wprowadziliśmy jedną centralę na wszystkie nasze placówki – dzięki czemu nie usłyszą Państwo zajętego numeru jak to ma miejsce w innych przychodniach czy szpitalach. Informujemy o liczbie osób oczekujących na połączenie w danym momencie. Jeżeli nie możecie Państwo dodzwonić się w jakimś konkretnym czasie (liczba oczekujących przekracza 15 osób) prosimy, aby dzwonić w innych porach. Najwięcej połączeń mamy od godz. 8 do 18. Najkrócej czeka się na odebranie połączenia pomiędzy 7-8 i 18-20. Jeżeli są Państwo zainteresowani usługą komercyjną możecie skorzystać z naszego sklepu internetowego i wówczas to my do Państwa oddzwaniamy.

Dlaczego odmówiono mi połączenia rozmowy z kierownikiem w celu złożenia skargi?

Wszelkie reklamacje należy składać tylko pisemnie poprzez formularz reklamacji dostępny na naszej stronie internetowej, poprzez formularz reklamacji dostępny przy każdej naszej recepcji lub poprzez wysłanie listu na adres przychodni. Wszelkie skargi, reklamacje, sugestie są rozpatrywane osobiście przez Zarząd ETER-MED i w ciągu kilkunastu dni otrzymujecie Państwo pisemną odpowiedź.

Czy można płacić kartą w rejestracji?

Terminale płatnicze dostępne są w naszych recepcjach w Gdańsku przy ul. Żabi Kruk 10, Jaskółcza 7/15, Górskiego 1

O co chodzi z waszym sklepem internetowym? Czy to prawda, że wykupując tam badania laboratoryjne, będę mógł je wykonać w Wejherowie?

W naszym sklepie internetowym sklep.etermed.pl kupując pakiety badań laboratoryjnych już nie zapłacisz dodatkowej opłaty za pobranie. Możesz je wykonać w wielu placówkach: w Gdańsku Głównym, Gdańsku Dolnym Mieście, Gdańsku Wrzeszczu, Gdańsku Oliwie, Gdańsku Osowej, Gdańsku Zaspie, Gdańsku Kowalach, Sopocie, Gdyni, Wejherowie, Pruszczu Gdańskim, Cedrach Wielkich, Kwidzynie, Prabutach, Kościerzynie, Tczewie, Malborku... Pełna lista placówek

Na rehabilitację czekałam do Was miesiąc. Pani lekarz przepisała mi tylko 4 zabiegi, ale zasugerowała, że za kolejne 3 mogę zapłacić. Dlaczego tak robicie skoro całe życie płacę składkę do ZUS?

Na zabiegi rehabilitacyjne NFZ zawiera z nami kontrakt o określonej wielkości. W każdym miesiącu i tak wykonujemy usługi ponadlimitowe (rehabilitanci pracują charytatywnie). Nie możemy robić tak w nieskończoność. Te zabiegi, które mamy finansowane przez NFZ staramy się sprawiedliwie porozdzielać na Pacjentów, którzy na ten miesiąc są zapisani do lekarza rehabilitanta. Robimy więcej niż nam za to płacą!

Dlaczego do dr Tomasza Niewęgłowskiego są takie długie kolejki oczekiwania?

Dr Niewęgłowski ma dodatkowe obowiązki w związku z pełnieniem funkcji dyrektora medycznego oraz pracą w poradni medycyny sportowej. Wszyscy nasi lekarze mają bardzo wysokie kwalifikacje. Każdy inny lekarz może przyjąć Pacjenta dr Niewęgłowskiego bez potrzeby wypełniania formularza zmiany lekarza. Lekarz, na czas wizyty, otrzyma komplet dokumentacji medycznej, w której dr Niewęgłowski szczegółowo opisał choroby oraz sposób leczenia.

Chcę napisać skargę, ale się zastanawiam czy to coś zmieni? Jak to zrobić, aby skarga trafiła do prezesa firmy?

Wszystkie skargi Pacjentów złożone poprzez wypełnienie formularza reklamacji (dostępny przy recepcji) lub poprzez nasz serwis internetowy trafiają bezpośrednio do Prezesa Zarządu ETER-MED oraz Pełnomocnika Zarządu d/s Jakości. Są wnikliwie analizowane i każdy otrzymuje na nie odpowiedź w możliwie najkrótszym czasie. Każda uwaga czy sugestia Państwa jest dla nas bardzo cenna! Dzięki Państwa uwagom możemy być coraz lepsi.

Czy moglibyście utworzyć filię w Gdyni? Od roku do Was należę. Jednak dojeżdżam z Gdyni.

Otworzenie filii w Gdyni w tym momencie jest poza naszymi możliwościami finansowymi. No chyba, że Gmina Gdynia nas mocno w tym wesprze.

Czemu w waszej poradni kardiologicznej mogę programować rozrusznik serca, a w innych poradniach nie?

Sprzęt do programowania rozruszników serca jest bardzo drogi – z tego powodu jest tak mało dostępny w naszym województwie. Dlatego osoby z całego województwa przyjeżdżają do nas na programowanie i kontrolę stymulatorów pracy serca.

Dlaczego wasz chirurg przyjmuje tylko na Żabim Kruku, a na Jaskółczej jakiś inny? Przecież na Jaskółczej macie swoją filię.

To prawda, że przy ul. Jaskółczej 7/15 mamy filię. Jednak budynek jest własnością Gminy Gdańsk i tam najmujemy zaledwie kilkanaście pomieszczeń. Od wielu lat zwracaliśmy się do Gminy Gdańsk o wynajęcie nam dodatkowo pomieszczeń chirurgicznych na parterze w budynku przychodni przy ul. Jaskółczej 7/15. Tym bardziej, że znajdują się one pomiędzy najmowanymi przez nas innymi pomieszczeniami. Postępowaliśmy zgodnie z prawem. Jednak konkurencyjna dla nas firma zajęła te pomieszczenia, a potem od Gminy dostała je w bezumowne użytkowanie. Po tym, Gmina ogłosiła konkurs na najem tych pomieszczeń. Konkurencyjna firma zaoferowała tylko usługi ich chirurga, zaś my oferowaliśmy usługi nie tylko chirurga, ale ortopedy, USG met. dopplera oraz usługi poradni medycyny sportowej. Sprawa stanęła 29.09.2005r. na Komisji ds. Społecznych i Ochrony Zdrowia pod przewodnictwem Moniki Tomaszewskiej przy Radzie Miasta Gdańska. Pytania prosimy w tej sprawie słać do prezydenta i do radnych, których sami wybraliście , a nie do nas.

Robicie różne bezpłatne akcje badań. Czemu są one bezpłatne tylko dla pacjentów do Was zapisanych? Należę do przychodni na Kaletniczej bo tam mi bliżej i tam nie ma takich akcji.

Nasza firma jest bardzo nowocześnie zarządzana. Pozyskujemy środki finansowe nie tylko z NFZ, ale świadczymy usługi komercyjne dla firm i różnych innych ubezpieczalni. Środki pozyskane dzięki komercyjnej działalności przeznaczamy na inwestycje oraz między innymi na bezpłatne badania dla naszych Pacjentów. W ten sposób dziękujemy naszym Pacjentom za okazane nam zaufanie. Niestety nie mamy tych środków aż tyle, aby zastępować nasze Państwo w zapewnianiu bezpłatnych usług medycznych dla wszystkich ubezpieczonych obywateli.

Dzwoniłam do Was w sprawie pracy i prosiłam o połączenie z prezesem. Odmówiono. Dlaczego?

Wszelkie oferty pracy można składać do nas tylko elektronicznie wysyłając e-mail wraz z załączonym CV, list motywacyjny oraz zdjęciem (w temacie należy napisać: administracja, lekarz, lub pielęgniarka itp - w zależności od poszukiwanego stanowiska pracy) lub według wytycznych znajdujących się przy ogłoszeniu na adres: [email protected] Wszystkie oferty trafiają wprost do Prezesa. Odpowiadamy tylko na wybrane oferty.

Czy jest możliwość rejestracji pacjentów przez internet?

Jest możliwość rejestracji on-line: portal.etermed.pl Aby była możliwość rejestrowania się on-line także w ramach NFZ konieczna jest osobista autoryzacja założonego konta w portal.etermed.pl

Dlaczego dzwonił do mnie wasz pracownik i powiedział, że muszę wypełnić od nowa deklarację wyboru lekarza?

Co miesiąc dostajemy raport z NFZ, czy nasz Pacjent nie zapisał się do innej przychodni. W niektórych ośrodkach zdrowia podsuwa się pacjentowi różne dokumenty do podpisania (przy okazji np. bycia u jakiegoś specjalisty). Wśród tych dokumentów może się zdarzyć wybór do ich lekarza pierwszego kontaktu. Wówczas, jeżeli chcecie się Państwo nadal u nas się leczyć należy wypełnić nową deklarację wyboru lekarza. Dlatego prosimy zwracać uwagę na to co podpisujecie w innych przychodniach czy szpitalach.

Dlaczego prywatna wizyta u Waszego lekarza ogólnego kosztuje aż 150zł a np. przy Wałowej do chirurga dostałem się za 30zł?

Nasi lekarze pierwszego kontaktu to lekarze z pierwszym lub drugim stopniem specjalizacji i doktoranci. Mają bardzo bogate doświadczenie w diagnozowaniu. W innych przychodniach przyjmują zazwyczaj lekarze bez specjalizacji i bez doświadczenia pracy w Akademii Medycznej.

W różnych rankingach jesteście bardzo dobrze oceniani. Jak bardzo wspiera Was miasto Gdańska w Waszych nowatorskich przedsięwzięciach? W Gdyni nie ma bezpłatnych badań tak często jak u Was.

Gmina Gdańsk nie wspiera jakoś specjalnie naszych nowatorskich pomysłów. Każdego roku otrzymujemy od Gminy Gdańsk symboliczny kontrakt na profilaktykę Gdańszczan (w roku 2014 nie dostaliśmy) oraz po preferencyjnych stawkach najmujemy od Gminy pomieszczenia naszej filii przy ul. Jaskółczej 7/15. Jesteśmy otwarci na propozycje innych gmin.

Dlaczego Mam u Was płacić za kartę choroby? Jest mi ona potrzebna na komisje lekarską. Czemu po prostu nie możecie mi jej pożyczyć?

Wynika to z rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Dlaczego w kolejce do ortopedy czasami czeka się aż godzinę?

Kiedyś rejestrowaliśmy do ortopedy co 15 minut. Każdy wchodził o wyznaczonej godzinie. Jednak aż 40% zapisanych osób nie przychodziła – blokując w ten sposób miejsce dla potrzebujących. Zdarzało się, że przez kilka godzin ortopeda siedział bez pacjenta, tylko dlatego, ze zarejestrowana osoba nie raczyła nas powiadomić, ze nie przyjdzie. Nie stać nas na to,aby płacić ortopedzie za siedzenie przy biurku. Dłuższy czas oczekiwania przed gabinetem spowodowany jest nieodpowiedzialnością pacjentów, którzy nie informowali o rezygnacji. Rekompensowane to jest jednak wysokiej klasy konsultacją specjalisty.

Mój dziadek przyszedł do Was na pobranie krwi. Był 1 w kolejce. Jednak pielęgniarka przyjęła najpierw 2 młodych sportowców, którzy przyszli po nim. Dlaczego tak traktujecie starszych ludzi?

Może się zdarzyć, że poza kolejnością przyjmiemy sportowców z klubu, z którym mamy podpisaną umowę na komercyjne badania. Zysk z takiej działalności przeznaczamy między innymi na bezpłatne badania Pacjentów, które nie są finansowane przez NFZ.


Kiedy trzeba wykonywać badania sportowe - przed podjęciem treningów czy cyklicznie?

Badania powinny być wykonane przed podjęciem treningów oraz cyklicznie co pół roku. Wykonuje się także badania okolicznościowe, czyli po kontuzji czy dłuższej chorobie. Trzeba zwrócić uwagę, że badania są konieczne do rozpoczęcia i kontynuowania treningów, a nie tylko jako warunek dopuszczenia do zawodów sportowych. U sportowców wysokiego wyczynu, jak i niektórych amatorów, częstość badań i ich zakres dobierany jest indywidualnie dla danego zawodnika. Niestety nagminną praktyką jest wykonywanie badań "na ostatnią chwilę" przed zawodami czy wyjazdem na obóz sportowy.

Czy badania sportowe powinny być dobrane do dyscypliny, która się uprawia, do wieku, płci? Dlaczego?

Tak, są różne grupy dyscyplin, w różny sposób oddziałujące na organizm. Np. sztuki walki (boks, karate) wymagają dodatkowych badań EEG głowy, konsultacji neurologicznych. Przy podnoszeniu ciężarów wykonuje się dodatkowo rtg odcinka lędźwiowego kręgosłupa, w judo - bada się radiologicznie odcinek szyjny kręgosłupa. We współczesnej medycynie sportowej do oceny danego zawodnika niezbędny jest cały zespół specjalistów, poczynając od lekarza medycyny sportowej, okulisty, neurologa, laryngologa, kardiologa po fizykoterapeutę, który odgrywa w tym całym procesie coraz większą rolę w ocenie sprawności motorycznej sportowca. W naszej placówce jest możliwość skorzystania z takiej kompleksowej oceny stanu zdrowia oraz porady jaki rodzaj dyscypliny nam najbardziej odpowiada.

Czy są jakieś podstawowe badania sportowe lub całe pakiety? Jakie są to badania i na czym polegają?

Badania wykonujemy sportowcom zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2011r.: Dziennik Ustaw nr 88 poz. 502 oraz Dziennik Ustaw nr 88 poz. 500. Badania przeprowadzamy bardzo szczegółowo (bad.laboratoryjne, konsultacje specjalistów, stomatologów, bad.diagnostyczne, wysiłkowe, ekg i inne). U sportowców wyczynowych, wykonuje się wszystkie te badania, które wykonuje się sportowcom do 23 roku życia , oraz dodatkowo te, które powinno się wykonać u osób w danym przedziale wiekowym, np. lipidogram (cholesterol, całkowity, poziom kreatyniny , itd.) Od jakiegoś czasu funkcjonuje na naszej stronie www.etermed.pl kalkulator badań sportowców, gdzie każdy samodzielnie, z uwzględnieniem wieku i uprawianej dyscypliny sportowej może dowiedzieć się jaki rodzaj badań tworzy jego pakiet i oraz ile to kosztuje. Można też zakupić różne pakiety sportowe w naszym internetowym sklepie.

Ile czasu trwają badania sportowe?

To, ile czasu zawodnik spędzi w poradni sportowej, zależy od zakresu przeprowadzanych badań. Inaczej wyglądają badania pierwszorazowe, inaczej po pół roku, inaczej po roku i jeszcze inaczej po dwóch latach. Pierwszorazowe badania w naszej poradni są zawsze najdokładniejsze i zajmują najwięcej czasu. Zwykle, jednego dnia trzeba przyjść na chwilę rano na pobranie krwi i zostawienie próbki z moczem (poniedziałki, wtorki, czwartki od 7:15 do 9:30), a kolejnego dnia (ustalonego wcześniej) na pozostałe badania (od godz. 8 do 13:30). Można też przyjść już z wynikami badań laboratoryjnych wykonanych w przeciągu miesiąca w innym miejscu (oryginał wyniku badań musi zawierać: badanie ogólne moczu, OB, morfologia, glukoza we krwi). Zakres badań zależy od wieku sportowca oraz dyscypliny sportowej, którą uprawia. Najczęściej są to:
 • pomiary antropometryczne (waga, wzrost,masa tkankowa, ciśnienie krwi),
 • badania laboratoryjne krwi i moczu,
 • ekg spoczynkowe serca,
 • próba wysiłkowa (diagnostyka serca oraz ciśnienia podczas wysiłku – tylko podczas wysiłku można wykryć większość wad serca) - należy zabrać ze sobą obuwie oraz strój sportowy,
 • badanie ogólnolekarskie,
 • konsultacja stomatologiczna,
 • konsultacja ortopedyczna,
 • konsultacja laryngologiczna,
 • konsultacja okulistyczna.
Niektóre dyscypliny sportowe wymagają, aby wykonać dodatkowo EEG głowy, Rtg płuc, Rtg kręgosłupa, spirometrię i inne. Wszystkie badania i konsultacje zapewniamy w jednym miejscu (eeg głowy wykonujemy jeszcze w Spółdzielni Lekarskiej we Wrzeszczu przy ul. Grunwaldzkiej). Po pół roku są tylko pomiary antropometryczne i konsultacja ortopedyczna, po roku dodatkowo jeszcze badania laboratoryjne.

Jak się przygotować do badań sportowych? Czy są one bezpłatne?

Jeżeli nie byłeś jeszcze w naszej Poradni Sportowej - przejdziesz przez badania kompleksowo (traktujemy Cię tak, jakbyś dopiero miał zacząć trenować). NFZ refunduje badania dla sportowców do 21 roku życia (do 23 roku, jeżeli trenowanie rozpoczęło się przed 21 rokiem życia). Starsi zawodnicy przechodzą badania odpłatnie. Na takie badanie (jeżeli na NFZ) należy przynieść ze sobą skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu (POZ) do Poradni Medycyny Sportowej. Na skierowaniu powinna się znajdować nazwa dyscypliny do jakiej będzie zawodnik kwalifikowany przez naszego lekarza. Na każde badanie należy się zgłosić z prawidłowo wypełnioną i podpisaną "ankietą dla sportowca", którą można pobrać z naszej strony www. W przypadku osób niepełnoletnich, z podpisaną przez rodzica lub opiekuna prawnego zgodą na przeprowadzenie badań. Zawodnicy, którzy nie ukończyli 16-go roku życia zgłaszają się na pierwsze badanie z jednym z rodziców lub opiekunem prawnym. Zawodnicy zgłaszających się po raz pierwszy do naszej poradni muszą mieć ze sobą potwierdzenie przynależności do klubu sportowego. Warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną. W celu dokładnej oceny stanu zdrowia podczas badania z zakresu medycyny sportowej koniecznym jest poznanie całej "przeszłości medycznej" badanego zawodnika. W tym celu na badanie należy zabrać ze sobą : -Książeczkę Zdrowia Dziecka -Karty informacyjne ze szpitala (jeżeli wystąpiły) -Informacje od lekarzy specjalistów (jeśli zawodnik jest pod opieką lub obserwacją specjalisty) - wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych (jeżeli były wykonywane) W przypadku wykonywania u nas badania krwi należy: 1. przyjść na czczo (minimum 8 godzin bez przyjmowania pokarmów) 2. przynieść ze sobą próbkę moczu w odpowiednim pojemniku pochodzącą z porannej porcji moczu (mocz oddajemy po podmyciu się ciepłą wodą ze środkowego strumienia) Jeżeli podczas badania będzie wykonywana próba wysiłkowa (jest zawsze wykonywana przy badaniach pierwszorazowych ) należy zabrać ze sobą obuwie oraz strój sportowy.

Czy mając wadę wzroku mogę myśleć o nurkowaniu?

O kwalifikacji zadecydować musi okulista oglądając dokładnie dno oka i zmiany krótkowzroczne w siatkówce. W zależności od jej stanu zakwalifikuje lub zdyskwalifikuje do konkretnego wykonywania dyscypliny sportowej. Tak wiec granicą nie jest wysokość wady wzroku, ale stan obiektywny oka. Żadna operacja Ci nie pomoże, gdyż medycyna nie jest w stanie zmienić Ci stanu Twojej siatkówki (typowo krótkowzrocznej). Także musisz się zdać na opinie specjalisty chorób oczu, który Cię będzie kwalifikować.

Jeżeli do tej pory robiłem badania sportowe przy ul.Lęborskiej to czy teraz mogę wyrobić orzeczenie u was?

Tak. Jeżeli masz poniżej 23 lat, postaraj się o skierowanie od swojego lekarza rodzinnego (pracującego w ramach NFZ) do poradni sportowej z wyszczególnieniem dyscypliny, jaką uprawiasz. Na początek przejdziesz u nas badania pierwszorazowe (poszerzone, bardzo dokładne), gdyż mieliśmy przypadki, że dopuszczano w innych przychodniach sportowców do uprawiania sportu pomimo bezwzględnych przeciwwskazań. Nie licz czasu, jaki u nas spędzisz w naszej Poradni Sportowej. Dokładne badania to dobre badania. Zresztą coraz częściej mówi się o nagłej śmierci zawodnika podczas zawodów. Może po prostu lekarz niezbyt dokładnie zbadał? Nie zrobił próby wysiłkowej na dobrym sprzęcie?

Jakie są przeciwwskazania do uprawiania sportu?

Przeciwwskazania do uprawiania sportu dzielą się na względne (zależne od okoliczności) i bezwzględne (niezależne) oraz na stałe i okresowe (przemijające). Przeciwwskazania do uprawiania sportu można również dzielić pod względem układu z którego wynikają na kardiologiczne, hematologiczne, pulmonologiczne, neurologiczne, okulistyczne itp. Przy ocenie przeciwwskazań powinno się brać pod uwagę dyscyplinę sportową którą zamierza uprawiać kandydat, gdyż obciążenie poszczególnych układów różni się w zależności od rodzaju sportu. Przykładem przeciwwskazań bezwzględnych do uprawiania sportu wyczynowego są choroby takie jak rozstrzenie oskrzeli, niewydolność serca, kardiomiopatie, zespoły preekscytacji, wrodzone wady budowy ciała itp. Przeciwwskazania względne należy rozpatrywać indywidualnie. Np. obecność żylaków kończyn dolnych przy małym nasileniu zmian i w niektórych dyscyplinach sportowych (np kolarstwo) może nie dyskwalifikować do uprawiania sportu. Przeciwwskazaniami czasowymi są na przykład wszystkie ostre choroby zakaźne (grypa, angina, przeziębienie itp.). Przeciwwskazania stałe to anatomiczne lub czynnościowe zmiany o charakterze nieodwracalnym np. wrodzone wady budowy ciała, niemożliwe do pełnego skorygowania wady serca, marskość wątroby, rozedma płuc, zakażenie HIV, niedowidzenie, niedosłuch itp... Orzeczenie lekarskie może być następującej treści: trwale niezdolny, czasowo niezdolny, czasowo zdolny, zdolny z ograniczeniem (np. ze względu na wiek - tylko trening ogólnorozwojowy, zdolny do uprawiania określonej dyscypliny sportu).

Jakie są rodzaje badań sportowo-lekarskich?

Badania sportowo-lekarskie mają charakter badań: • wstępnych (powtarzanych co dwa lata), • okresowych (po 6 miesiącach), • okresowych (po 12 miesiącach) , • okresowych (po 18 miesiącach od badań wstępnych). Badania wstępne wykonuje się będąc pierwszy raz w danej poradni sportowej przed rozpoczęciem uprawiania danej dyscypliny sportowej. Jednak jeżeli zawodnik uprawia już jakąś dyscyplinę sportową od jakiegoś czasu i trafi do nas, u nas ponownie przejdzie badania wstępne, gdyż spotkaliśmy się z przypadkami, że badania wstępne w innej placówce były wykonane w sposób nierzetelny, a zawodnicy byli dopuszczani do uprawiania sportu pomimo posiadania poważnych przeciwwskazań, co naszym zdaniem, mogło zagrażać ich zdrowiu i życiu. Wstępne badania sportowo-lekarskie powinny być możliwie wszechstronne. Rozporządzenie ministra Zdrowia z 2011 r. (Dz.U. 2011 nr 88 poz. 502) jasno określa jakie to powinny być badania.

Na jaki okres lekarz orzeka o zdolności do uprawiania sportu?

Zgodnie z przepisami orzeczenie o zdolności do uprawiania sportu może zostać wydane maksymalnie do 6 miesięcy.

W jakim celu przeprowadza się badania sportowo-lekarskie?

Celem badań sportowo-lekarskich jest ocena ryzyka rozwoju niekorzystnych następstw zdrowotnych wskutek uprawiania danej dyscypliny sportowej, a także wykrycie krytych wad rozwojowych lub nieujawnionych do tej pory chorób. Sport wyczynowy często odbywa się na granicy wydolności organizmu.

Kto podlega badaniom sportowo-lekarskim?

Badaniami muszą być objęci wszyscy sportowcy, którzy chcą rozpocząć oraz kontynuować treningi w sporcie kwalifikowanym rozumianym jako forma aktywności człowieka związana z uczestnictwem we współzawodnictwie sportowym, organizowanym lub prowadzonym w określonej dyscyplinie sportu przez polski związek sportowy lub podmioty działające z jego upoważnienia. Obowiązek odbycia badań sportowo-lekarskich został narzucony także na trenerów, instruktorów oraz sędziów poszczególnych dyscyplin sportowych. Zawodnik, przystępujący i uczestniczący w treningach sportowych oraz biorący udział w zawodach, powinien być uznany za zdolnego pod względem zdrowotnym przez lekarza specjalistę w dziedzinie medycyny sportowej lub lekarza posiadającego stosowny certyfikat PTSM. Badanie i orzeczenie jest udokumentowane w wydanej dla sportowca karcie zdrowia sportowca lub książeczce zdrowia sportowca wydanej przez Polski Związek Sportowy Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857

Razem z córką jeździmy konno i za dwa tygodnie mamy zawody, potrzebujemy zaświadczenie od lekarza. Jak to zrobić?

Na badania sportowe należy umawiać się z dużym wyprzedzeniem. NFZ refunduje usługi w poradni medycyny sportowej osobom do 21 roku życia. Jeśli np. Pani córka ma 20 lat - badania będą bezpłatne- wystarczy udać się do własnego lekarza rodzinnego (lekarza pierwszego kontaktu) po skierowanie do "poradni medycyny sportowej, na którym będzie wymieniona dyscyplina sportu, jaką uprawia". Natomiast Pani za swoje badania musi zapłacić. Skierowanie wystawione przez lekarza dla Pani córki nic nie kosztuje – płaci NFZ. Aby uzyskać takie zaświadczenie od naszego lekarza medycyny sportowej Pani córka będzie musiała najpierw odwiedzić nas (bez jedzenia czegokolwiek) w poniedziałek, wtorek lub w czwartek z próbką moczu oraz na pobranie krwi, zaś w inny uzgodniony dzień na kompleksowe badania sportowe (potrwają kilka godzin). Pani powinna opłacić swój pakiet sportowy w naszej recepcji zanim zgłosi się Pani na pobranie krwi. Można również skorzystać z dostępnego na naszej stronie kalkulatora sportowca. UWAGA: nasza recepcja przy ul. Jaskółczej 7/15 znajduje się na poziomie -1.

Jak się rejestrować na badania sportowe od 15 listopada 2019r?

Istnieje kilka ścieżek dzięki którym Pacjent może zarejestrować się na badania on-line. Niezależnie od wybranej drogi, zawsze kończy się to wypełnieniem Ankiety Sportowca, wybraniem terminu, dodaniem danych ze skierowania (jeżeli na NFZ) , wypełnieniem kalkulatora sportowca wraz z płatnością (jeżeli komercyjnie). Wszystko co będzie dostępne dla Pacjentów będzie znajdować się pod adresem https://portal.etermed.pl Z tego miejsca Pacjenci mogą nie tylko rejestrować się online, wypełniać ankiety, ale też będą mieć dostęp do historycznych badań. Dla trenerów również są przygotowane narzędzia, dzięki którym będą mogli zgłaszać drużyny i nimi zarządzać.
 • Jeżeli jesteś pełnoletni i chcesz wykonać badania dla siebie
 • – załóż konto w https://portal.etermed.pl i autoryzuj je przy najbliższej okoliczności w jednej z naszych Rejestracji -> możesz rejestrować się online komercyjnie i na NFZ. Ankietę Sportowca – wypełnisz online.
 • Jeżeli jesteś rodzicem
 • – załóż sobie i swojemu dziecku konto w https://portal.etermed.pl i autoryzuj je przy najbliższej okoliczności w jednej z naszych Rejestracji. Rejestrujesz online, wypełniasz ankiety sportowca online.
 • Jeżeli jesteś trenerem
 • zadzwoń do nas z informacją o ilości zawodników i uzyskaj kod do dalszych czynności. Po jego uzyskaniu wypełniasz online dane zawodników. Na telefony ich rodziców zostanie wysłany SMS z kodem do wypełnienia Ankiety Sportowca.
Ankietę przed badaniami można wypełnić TYLKO elektronicznie poprzez portal.etermed.pl lub na miejscu za pomocą smartphona lub e-kiosku znajdującego się przy Rejestracji.


Dlaczego w Przychodni ETER-MED na opis badania RTG trzeba czekać nawet 3-4 dni robocze, jeżeli w innych przychodniach opis może być dostępny już w dniu badania?

Pracownie RTG, które wydają opis badania w dniu wykonania badania, wysyłają wykonane obrazy radiologiczne do centrów opisowych przez internet. Tam, dyżurujący medycy opisują badania z różnych przychodni i szpitali z całego kraju. Zwykle na opis badania mają kilka minut… Centrum Zdrowia ETER-MED w zakresie jakości diagnostyki radiologicznej nie idzie na kompromisy. W naszej ocenie interpretacja wykonanego badania radiologicznego może w dużym stopniu zaważyć na dalszym leczeniu lub jego braku. Nie korzystamy z tzw. „zdalnego opisu badania”. Tym bardziej, jeżeli do porównania są zdjęcia pacjenta z poprzednich okresów. Zatrudniamy radiologów, którzy u nas w placówce analizują wykonane obrazy RTG i mają możliwość porównania ich z poprzednimi badaniami. Coraz częściej zdarzają się nietypowe przypadki, a przecież od zinterpretowania obrazu przez lekarza radiologa wiele zależy. Dlatego nasi radiolodzy wielokrotnie takie „nietypowe przypadki” na drugi dzień konsultują z innymi doświadczonymi lekarzami w szpitalach. Pacjent, który oczekuje u nas na interpretację badania może mieć pewność, że otrzymuje najwyższej jakości opis. Dlatego, naszym zdaniem warto czekać 3-4 dni na najwyższej jakości opis badania radiologicznego.

Dlaczego żądacie, aby przed tomografią zrobić badanie z krwi - kreatyninę? Mój lekarz rodzinny nie chce mi dać takiego skierowania.

Wynik ten jest niezbędny dla badania tomografii komputerowej, podczas którego podajemy kontrast. Wynik poziomu kreatyniny we krwi daje obraz poprawności pracy nerek. Stosujemy to dla Państwa bezpieczeństwa, aby nie zaszkodzić Państwa nerkom podając kontrast w trakcie wykonywania tomografii komputerowej. Jeżeli lekarz rodzinny nie chce dać skierowania, należy je wykonać odpłatnie (można także je wykupić za pośrednictwem naszego sklepu: sklep.etermed.pl ).

Dlaczego wymagacie, aby przyjechać do was ze skierowaniem na tomokomputer głowy i nie chcecie zarejestrować przez telefon?

Skierowanie można przesłać emailem: [email protected], faxem (58-3509217), lub dostarczyć osobiście. Ważne, aby dosłać obie strony skierowania. Skierowanie na tomokomputer głowy może zawierać szereg różnych rodzajów badań (np. badanie zatok, badanie oczodołów, inne). Nasz lekarz radiolog widząc skierowanie (co ma być badane i w jakim celu) ustala szczegółowo odpowiednią procedurę wykonania tomografii. Dotyczy to również badań odpłatnych (tu może być skierowanie lekarza napisane na zwykłej kartce z jego pieczątką). Następnie pracownik recepcji oddzwania do Pacjenta celem ustalenia konkretnego terminu wykonania tomografii komputerowej. Cały proces jest bardzo krótki i bardzo szybko ustalamy terminy.

Dlaczego pomimo tego, że jestem ubezpieczona i przyniosłam zaświadczenie o ubezpieczeniu przy każdej wizycie muszę podpisywać oświadczenie o ubezpieczeniu?

W momencie zapisania danych pacjenta wraz z numerem pesel do bazy danych system EWUŚ sprawdza ubezpieczenie pacjenta. Stan weryfikacji pojawia się od razu po wprowadzeniu danych i jest aktualizowany każdego dnia. Gdy weryfikacja jest negatywna pojawia się komunikat, iż fundusz nie potwierdza prawa do świadczeń pacjenta. Wówczas rejestratorka w danej placówce ma obowiązek dopytać się czy osoba jest ubezpieczona, jeśli osoba jest tego pewna generujemy druk oświadczenia, które jest potwierdzeniem prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Pacjent musi posiadać dowód tożsamości i podpisać oświadczenie. Prawidłowo wypełniony dokument musi zawierać: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, podstawę prawną do świadczeń. Na takim dokumencie zawsze widnieje data zaplanowanej wizyty u lekarza. Pomimo okazania dowodu ubezpieczenia rejestratorce, które powinna zeskanować do dokumentacji medycznej, pacjent musi podpisać oświadczenie o ubezpieczeniu, ponieważ jest ono ważne tylko w danym dniu i dzięki niemu wizyta może odbyć się na NFZ przy negatywnej weryfikacji w systemie EWUŚ. Pamiętaj! Kiedy złożysz oświadczenie o posiadaniu prawa do świadczeń uprawnień, wiedząc, że nie masz takich uprawnień, możesz zostać obciążony kosztami udzielonych Ci świadczeń opieki zdrowotnej.

Chodzę do waszej poradni ortopedycznej na NFZ i dawałam już skierowanie, gdy miałam chore kolano. Teraz przy chorej ręce trafiłam na SOR i dostałam wypis szpitalny, w którym jest zalecana kontrola ortopedyczna, dzwoniłam do was, ale okazuje się, że muszę mieć nowe skierowanie i nie chcecie mnie zarejestrować ani na tamto skierowanie dot. kolana ani z wypisem szpitalnym?

Wyjaśnijmy najpierw, że skierowaniem do lekarza specjalisty nie jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego, izby przyjęć, czy szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeżeli w karcie informacyjnej wskazana jest kontynuacja leczenia, skierowanie powinien wystawić lekarz prowadzący leczenie pacjenta w szpitalu. Po objęciu pacjenta opieką danej poradni, skierowanie ważne jest tak długo, jak długo utrzymuje się problem zdrowotny będący przyczyną wydania skierowania i jak długo lekarz specjalista prowadzący pacjenta wyznacza terminy kolejnych wizyt. Wyjątkami są: - skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które podlega weryfikacji co 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia; - skierowanie do poradni rehabilitacji jest ważne przez 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia leczenia (skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach ambulatoryjnych, traci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia); - skierowanie do szpitala psychiatrycznego, którego ważność wygasa po upływie 14 dni. Pamiętaj! Na podstawie jednego skierowania możesz zarejestrować się tylko w jednej placówce udzielającej świadczeń w danym zakresie. Pacjenci wymagający większej niż jedna liczby porad specjalistycznych z danej przyczyny, przedstawiają skierowanie tylko przy pierwszorazowym zgłoszeniu się do wybranej poradni specjalistycznej.

Dlaczego nie mogę się u Was zarejestrować do stomatologa?

Stomatologia SKIM (Gdańsk i Gdynia) oraz Centrum Stomatologiczne NOVADENT 44 w Cedrach Wielkich mieści się na terenie ETER-MED, lecz mimo to jest odrębna firmą. Także w celu zarejestrowania na wizytę czy na RTG stomatologiczne bądź na protezę muszą Państwo bezpośrednio kontaktować się z centralą danej firmy. Rejestracja do dentysty w Gdańsku lub Gdyni ,numer telefonu : 58 58 58 378. Rejestracja do dentysty w Cedrach Wielkich: osobista we wtorki, czwartki i piątki od godziny 08:00 do 14:00 lub telefoniczna: 510 11 83 68.

Dlaczego nie mogę porozmawiać z moim kardiologiem przez telefon?

Nasi wyspecjalizowani kardiolodzy w godzinach przyjęć przyjmują pacjentów na konsultację, wykonują badania diagnostyczne, np. echo serca, próbę wysiłkową czy próbę dobutaminową. W czasie, gdy lekarze przyjmują pacjenta w gabinecie nie są w stanie jednocześnie poświęcać czas na rozmawianie z innym pacjentem przez telefon. Byłoby to nie w porządku w stosunku do osoby będącej na wizycie kardiologicznej. Nikt z nas nie chciałby przyjść do lekarza na wizytę, gdy ten nie zajmowałby się pacjentem w gabinecie, tylko rozmawiał przez telefon. Aczkolwiek pracujemy nad rozwiązaniem tego problemu.

Czemu nie chcecie dać mi prywatnego numeru telefonu do mojego lekarza?

Lekarze pracujący w ETER-MED mają telefony w gabinetach, służące pracownikom do komunikowania się między innymi w sprawie pacjentów (pacjenci często dzwonią mając jakiś problem z którym sami nie mogą sobie poradzić i potrzebują pomocy lekarza). Jednakże lekarz to przede wszystkim człowiek, który ma własne życie poza pracą i własną rodzinę. Na pewno żaden pacjent nie chciałby, aby w czasie prywatnym obce osoby dzwoniły na prywatny numer telefonu. Zawsze można się skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym w Państwa przychodni w godzinach jego przyjęć.

Dlaczego dzwoniąc na Jaskółczą do ETER-MED pod nr.tel 58 320 26 00 nie mogę zapisać się do lekarza,który nie przyjmuje w ETER-MED, ale przyjmuje w tym samym budynku przy ul. Jaskółczej? Nawet nie chcecie mnie połączyć z inną rejestracją na Jaskółczej...

Przy ul. Jaskółczej 7/15 w jednym budynku znajduje się kilka niezależnych od siebie firm. Jedną z nich jesteśmy my , ETER-MED. Jeśli dzwonicie Państwo pod numer telefonu (58) 320 26 00 - dzwonicie na centralę telefoniczną naszej przychodni. Ze względu na to, iż przychodnie znajdujące się w tym samym budynku nie są ze sobą w żaden sposób powiązane, rejestratorki ETER-MED nie mają możliwości zapisania pacjenta do innej przychodni niż ETER-MED mimo tego, iż ta znajduję się w tym samym budynku. Nie mają również możliwości połączenia poprzez centralę telefoniczną z inną firmą ani z ich lekarzami.

Dlaczego nie można u nas wykonać prywatnie badań z zakresu medycyny pracy?

Jeżeli jest to większa firma- pracodawca, zlecając wykonanie badań wstępnych, jak również okresowych i kontrolnych, zleca ich wykonanie na podstawie umowy zawartej pomiędzy pracodawcą a podstawową jednostką służby medycyny pracy. Na badania w zakresie medycyny pracy kieruję się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Jeżeli pracują Państwo w jednoosobowej firmie, również można wykonać takie badania już bez podpisanej umowy. Prywatnie, w zakresie medycyny pracy można jedynie wykonać badania do książeczki sanepidowskiej wraz z wizytą u lekarza orzecznika oraz badania na prawo jazdy.

Dlaczego skierowanie/zalecenie na prywatne badanie TK jest wymagane?

Wymagane jest skierowanie (zalecenie) od lekarza (może być na zwykłej kartce z pieczątką i podpisem lekarza), na której lekarz kierujący określi co należy badać i w jakim celu. Jeśli są jakieś przeciwwskazania np. do podania kontrastu - również powinno być to ujęte w informacjach jakie lekarz kierujący podaje w owym dokumencie. Aby wykonać badanie należy donieść lub przesłać skierowanie lub zalecenie lekarza do wykonania badania, na podstawie którego radiolog zdecyduje o wybraniu najlepszego sposobu wykonania tomografii komputerowej. Otrzymując od Państwa zalecenie/ skierowanie, możemy także podać dokładną cenę badania.

Czym się różni zalecenie od skierowania na badanie TK?

Skierowanie na badanie tomografii komputerowej może wydać wyłącznie lekarz specjalista. Jeśli wizyta u specjalisty była na NFZ – skierowanie może być wystawione również na NFZ, jeśli wizyta odbyła się prywatnie – skierowanie będzie tylko na badanie prywatne TK. Zalecenie zaś można otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu, lecz tylko na odpłatne badanie tomografii komputerowej.

Dlaczego nie mogę się zarejestrować do ESCULAPU dzwoniąc na Żabi Kruk na numer 58 320 26 00?

Poradnia psychiatryczno-geriatryczna ESCULAP przy ul. Żabi Kruk 10 znajdująca się na 2 piętrze jest odrębną firmą, także rejestracja ETER-MED nie ma możliwości zapisania pacjenta ani nawet przełączenia rozmowy do poradni ESCULAP. W celu rejestracji trzeba dzwonić pod numer telefonu 58 320 35 10

Czy istnieje możliwość zrobienia u Państwa prywatnie badań podstawowych krwi i moczu? Jeśli tak to proszę o informację jakie są koszty i najważniejsze kto mógłby obejrzeć czy wyniki są w porządku?

Badania laboratoryjne można wykonać w naszych Gabinetach Zabiegowych od poniedziałku do piątku. Wcześniej należy udać się do naszej Recepcji celem dokonania opłaty. Specjalny pojemnik na mocz można zakupić w każdym punkcie pobrań. Przy kupowaniu badań najkorzystniej jest skorzystać z zakupu w naszym sklepie internetowym. Po zakupieniu badań można je zrealizować w wielu partnerskich placówkach we Wrzeszczu, Oliwie, Osowej, Sopocie, Gdyni, Wejherowie, Tczewie, Kościerzynie, Kwidzynie, Pruszczu Gdańskim. Większość wyników w formie papierowej będą do odbioru następnego dnia od godziny 10, zaś na specjalne życzenie, przed pobraniem krwi można złożyć dyspozycję wysłania wyników emailem. Specjalistyczna komercyjna konsultacja lekarska kosztuje 150zł (należy wcześniej zarezerwować termin wizyty: 58-3202600.

Czy w dalszym ciągu można u was skorzystać z zabiegów biorezonansu?

Nie wykonujemy takiej usługi.

Czy macie RTG stomatologiczny i ile kosztuje u Was wybielanie zębów?

Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej www.gabinetyskim.pl

Czy jak zapłacę za wizytę to będę musiał czekać w kolejce?

Staramy się, aby Pacjenci komercyjni nie musieli czekać w kolejce.

Dlaczego USG bioderek u niemowląt za darmo mogą mieć wykonane tylko te dzieci, które są leczone przez waszego pediatrę? Chodzę do „Jaskółki” i gdy chciałam u was zrobić to badanie dziecku okazało się, że muszę zapłacić.

Tych badań nie finansuje u nas NFZ. Finansujemy je z własnych środków. W ten sposób wynagradzamy Pacjentów, którzy obdarzyli nas zaufaniem i wybrali u nas lekarza pierwszego kontaktu.

Mam kartę Białą Medicoveru. Podobno można korzystać z waszych usług za darmo? Zależy mi na konsultacjach waszego ortopedy Ryszarda Zaleskiego, jest bardzo znany w Trójmieście.

Świadczymy usługi dla MEDICOVER. Dostępność do naszego ortopedy w ramach abonamentu Medicover zależy od rodzaju posiadanej karty Medicover. Biała Karta (najtańsza opcja abonamentu) nie upoważnia do korzystania z usług naszego ortopedy.

Proszę o informacje na temat: dni i godzin przyjęć przez kardiologa, sposób rezerwacji i możliwość uzgodnienia godziny przyjęcia. Interesuje mnie odpłatne wykonanie badania EKG oraz echo serca wraz z konsultacja kardiologiczną.

Poradnia kardiologiczna czynna jest codziennie, lecz nie każdego dnia może Pan wykonać wszystko. Postaramy się wybrać jeden dzień, aby był Pan kompleksowo obsłużony bez czekania. Potrzebujemy dodatkowych danych, imię i nazwisko pacjenta, adres, PESEL, telefon kontaktowy, wiek pacjenta oraz czy ma wszczepiony rozrusznik serca oraz cel wizyty u nas. Ponadto proszę określić dogodne dla Pana dni tygodnia i godziny. Po otrzymaniu tych informacji zaproponujemy konkretny termin konsultacji połączonej z EKG oraz echo.

Dlaczego nie wydano mi zwolnienia lekarskiego, gdy nie znałam NIPu swojego zakładu pracy?

Obowiązujące prawo nam tego zabrania. Aby otrzymać druk zwolnienia lekarskiego niezbędne są wszystkie dane Pacjenta i jego zakładu pracy włącznie z numerem NIP. Zwolnienie jest wypisywane w 3 egzemplarzach. Jedno wydawane jest Pacjentowi, drugie jest przekazywane do ZUS, a trzecie zostaje w ośrodku zdrowia.

Czy w waszej poradni ginekologicznej przyjmuje dr Zygmuntowicz?

Dr Piotr Zygmuntowicz, ordynator szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku to lekarz o bardzo wysokich kwalifikacjach. Ginekolodzy pracujący u nas to Jego uczniowie. Pacjentki określają go słowami: "Najcudowniejszy lekarz, okazuje ciepło i zrozumienie, cierpliwie odpowiada na każde pytanie, przyjaźnie nawiązuje rozmowę. Dodaje otuchy i nie traktuje nikogo rutynowo." Niestety nie przyjmuje On w naszej poradni ginekologicznej. Ma jednak w naszej przychodni swój prywatny gabinet przy ul. Żabi Kruk 10 Nie trzeba się do dr rejestrować. Pacjentki zaczynają ustawiać się do dr w kolejce w środy od godziny 15:30.


Czy wszystkie ogłoszenia są aktualne? Niektóre z nich widzę od kilku miesięcy.

Tak. Wszystkie opublikowane ogłoszenia są aktualne. Kiedyś posiadaliśmy jedną placówkę, dziś już pięć… Ponadto szukamy „diamentów” wśród pracowników. Osób, które będą silnie identyfikowały się z naszą firmą, dla których myślenie o pracy poza jej godzinami będzie normalnością. Ambitny plan rozwoju Centrum Medycznego ETER-MED na najbliższe 10 lat wymusza przeprowadzanie częstych rozmów rekrutacyjnych. Jesteśmy jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm na Pomorzu. Obecnie zatrudniamy około 150 osób.

Czy w Waszej firmie jest częsta rotacja?

Nie. Częsta rotacja może dotyczyć jedynie okresu próbnego, podczas którego przyszły pracownik przekonuje się czy podoła określonym zadaniom, a także zarząd wnikliwie ocenia predyspozycje danej osoby. Zarząd ETER-MED szuka wśród przyszłych pracowników kreatywności, kultury osobistej, obowiązkowości, uczciwości i zadowolenia - tak, aby sprostać najwyższym wymaganiom wobec Pacjentów oraz realizować ambitne plany rozwoju ETER-MED.

Jak długo trwa u Was okres próbny i czy jest płatny?

Okres próbny składa się z dwóch etapów: 2 tygodnie + 3 miesiące. Jest oczywiście płatny.

W jaki sposób najlepiej składać do Was aplikację?

Zgłoszenia przyjmujemy tylko drogą emailowa. Należy z uwagą czytać treść ogłoszeń i postępować zgodnie z instrukcją, gdyż sposób nadesłania aplikacji przez przyszłego pracownika jest już pierwszą selekcją.

Wysłałam do was CV trzy miesiące temu. Nikt się nie odezwał, dlaczego?

Odzywamy się tylko do wybranych osób. Ponadto, nie czytamy aplikacji, które nie spełniają wymogów formalnych.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Odwołaj wizytę