Ocena: 4.8 / 5.0
narzekanie jest groźne

Czy narzekanie jest groźne?

Czy narzekanie można zaliczyć do chorób cywilizacyjnych?!

Większość z nas zna przynajmniej jedną osobę, która bardzo często narzeka na swoją pracę. Coraz częściej mówi się też, że mamy nową chorobę cywilizacyjną jaką jest marudzenie i niezadowolenie. Niestety nie jest to odosobniony problem. Tracimy zbyt wiele energii na to, jak to bardzo nam jest źle, a wieczne niezadowolenie prowadzi do jednego – depresji. Brak zaangażowania, apatia, wszystko widzi się w czarnych barwach. Dolegliwość ta dotyka coraz większej grupy ludzi w różnym wieku i jego efekt staje się problematyczny dla otoczenia. Osoba uzależniona od narzekania, swoją niechęcią i negatywnym nastawieniem zaraża również innych.

Jak się pozbyć takiego nastawienia. Co zrobić, aby zacząć zauważać pozytywy i dobre strony swojej codzienności, a tym samym żyć przyjemniej i spokojniej? Po pierwsze trzeba znaleźć przyczynę problemu.

Dlaczego ludzie tak często narzekają na swoją pracę?

Prawdopodobnie u każdej osoby przyczyna ta będzie inna. Są jednak pewne czynniki, które mogą być wspólne dla każdej z osób niezadowolonych ze swojej pracy:

  • Zbyt długi czas pracy,
  • Zbyt niskie wynagrodzenie,
  • Zbyt niskie świadczenia społeczne,
  • Nadmiar obowiązków,
  • Konflikty ze współpracownikami,
  • Nieprzyjemne środowisko pracy,
  • Poczucie zbyt dużej odpowiedzialności,
  • Zbyt wymagający pracodawca,
  • Monotonia – codzienne wykonywanie tych samych czynności.

Do czego prowadzi nałogowe narzekanie w pracy?

Problem ciągłego niezadowolenia jest problemem nie tylko dla osoby narzekającej, ale również dla otoczenia, w którym przebywa. Co więcej, nieustanne marudzenie nie tylko wpływa negatywnie na psychikę człowieka, ale również na jego zdrowie!

Osoby, które często narzekają w pracy przestają być lubiane. Nie powinno to nikogo dziwić – ile można słuchać ciągłego marudzenia?!

Osoby, które narzekają na pracę, w pewnym momencie zaczynają dostrzegać coraz więcej negatywów na innych płaszczyznach życia – w domu, w rodzinie, w związku, podczas wakacji, zakupów – praktycznie w każdej chwili.

Podupada zdrowie osoby niezadowolonej. Ciągłe narzekanie powoduje stres, a ten zmniejsza odporność organizmu. „Maruda” łapie infekcje, częściej choruje, częściej zmaga się z depresją. Dochodzą problemy z koncentracją, problemy z pamięcią, trudności w samodzielnym rozwiązywaniu problemów. Osoba niezadowolona ze swojej pracy coraz częściej przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Traci się poczucie własnej wartości. Kiedy ktoś stale narzeka, stale jest niezadowolony z tego co robi, przestaje się starać, przestaje się angażować i w rzeczywistości jego praca i jego działania przestają być takie jak powinny. Osoba ta zaczyna być już nie tylko niezadowolona z pracy, ale również z siebie.

Osoba niezadowolona ze swojej pracy ciągle czeka na jej koniec. Czas w pracy się dłuży, a nerwowy nastrój tylko się nasila. Dochodzi też rozdrażnienie, przytłoczenie, brak energii. Naturalne są również bóle głowy, senność, zmęczenie.

Jak temu zapobiec i co zrobić, aby narzekanie się skończyło?

Najlepiej jest mieć blisko siebie osobę, która zauważy problem i nam o nim powie. Czyjaś uwaga, rozmowa z kimś bliskim może uświadomić nam, z jakimi problemem się zmagamy i że najwyższy czas to zakończyć.

Doceń to, co masz!

W Polsce cały czas bezrobocie jest na bardzo wysokim poziomie. Wiele osób nie ma tak dobrze – nie ma stałej pracy, nie ma nawet dorywczej pracy. Nadal duża część społeczeństwa jest na utrzymaniu współmałżonka albo też Państwa. Nie brakuje również osób, które z powodu braku pracy dosłownie nie mają co włożyć do garnka.

Nawet jeśli Twoja praca nie jest taka, jak zawsze Ci się marzyła, to jednak jest to praca – źródło stałego dochodu. Gdyby jej zabrakło, z pewnością nie byłoby lepiej.

Przestań porównywać się z innymi

Czasem zazdrość albo poczucie niesprawiedliwości mogą być przyczyną niezadowolenia z pracy. Nie porównuj się z innymi pracownikami. Nie patrz na to ile kto zarabia, dlaczego awansuje, jakie dodatkowe korzyści zyskuje. Zastanów się spokojnie czego Ty oczekujesz od swojej pracy, co jest dla Ciebie najważniejsze, skąd się wziąłeś w tym, a nie innym miejscu. Zastanów się czy też chcesz awansować, czy chcesz mieć więcej obowiązków, czy chcesz mieć bardziej odpowiedzialną pracę. Patrz na siebie i staraj się dążyć do tego co sprawia Ci radość, a nie do tego co mają inni.

Szukaj pozytywów swojej pracy

Może nie do końca odpowiada Ci atmosfera panująca w pracy, ale pomyśl, że z jakiegoś powodu tam jesteś. Może pozytywem są elastyczne godziny pracy, atrakcyjne wynagrodzenie, a może premie?  A może jest odwrotnie – brakuje Ci premii, ale za to wykonujesz coś, co wiąże się z Twoją pasją? Może nie masz tak dużo obowiązków jaki inni na wyższych stanowiskach, ale możesz wcześniej skończyć pracę i wrócić do domu? Usiądź spokojnie i spisz na kartce wszystko to, co Ci przeszkadza w pracy, a obok to, co nadal Cię tam trzyma. Zobaczysz, że nie jest tak źle.

Sprawdź jak to jest nie narzekać

Może przyzwyczaiłeś się do ciągłego narzekania na pracę i nie wyobrażasz sobie, że może być inaczej. Postaw sobie wyzwanie – jeden dzień bez marudzenia! A może lepiej – tydzień bez narzekania na pracę! Jeśli uda Ci się wytrzymać, spraw sobie nagrodę. Zobaczysz, że taki prezent jest znacznie przyjemniejszy niż ciągłe marudzenie. Z czasem odzwyczaisz się od narzekania, a przyzwyczaisz się do pozytywnego myślenia – zaczniesz żyć o wiele radośniej.