Ocena: 4.9 / 5.0

Ognisko odry w Polsce. Epidemia zbliża się wielkimi krokami!

Kolejne ognisko odry pojawiło się w Polsce. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie potwierdziła 10 przypadków zachorowań wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Pruszkowie, a ognisko choroby nadal się rozprzestrzenia. Mówi się już o kolejnych trzech przypadkach zachorowania w powiecie pruszkowskim – w Nadarzynie i w Piastowie.

Istotnym faktem jest to, że żadna z chorych osób nie była szczepiona przeciwko odrze.

Ognisko odry w Polsce. Epidemia zbliża się wielkimi krokami!

Ognisko odry w Polsce. Epidemia zbliża się wielkimi krokami!

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie rozpoczęła działania mające na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się choroby. Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne, zbierane są wywiady środowiskowe, a specjaliści starają się dotrzeć do wszystkich osób, które miały kontakt z zarażonymi. Żeby zapobiec epidemii zaleca się zaszczepienia wszystkich dzieci, które wcześniej nie przyjęły szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce. Jeśli nie zostaną zaszczepione, ognisko zachorowań wzrośnie. Szczepionka jest bezpłatna i niezastąpiona przez żaden inny środek ochrony.

Od 1 stycznia 2018 w naszym kraju odnotowano ponad 130 zachorowań na odrę. Rok wcześniej w tym samym czasu zarejestrowano niespełna 60 zachorowań. Liczba osób nieszczepionych stale się powiększa, ruch antyszczepionkowców rośnie w siłę, a ryzyko nadejścia epidemii odry jest coraz większe. Niestety grozi nam sytuacja jaka miała miejsce przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień, czyli przed 1975 r. Epidemie odry wybuchały wtedy co 2-3 lata, atakowały ponad 200 tysięcy osób, a setki dzieci umierały z powodu powikłań neurologicznych, zapalenia mózgu, zapalenia płuc czy zapalenia mięśnia sercowego.

Odra groźną chorobą!!

Odra groźną chorobą!!

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w 2010 roku dzieci nieszczepionych było ponad 3 tysięcy, w 2013 – ponad 7 tysięcy, w 2015 – ponad 16 tysięcy, natomiast w ubiegłym roku było ich już ponad 30 tysięcy! Są to dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Liczba ta rośnie lawinowo, dlatego nikogo nie powinna dziwić powracająca epidemia grypy.

Dowiedz się więcej na temat odry!