Ocena: 4.9 / 5.0

Osoby otyłe nie tylko dłużej chorują na grypę, ale też dłużej zarażają!

Sezon zachorowań na grypę zbliża się wielkimi krokami. Wydawałoby się, że o grypie wiemy już bardzo  dużo, ale jak się jednak okazuje – nie wszystko.

Dwa miesiące temu na łamach magazynu „Journal of Infectious Diseases” opublikowano badania naukowców z Michigan, mówiące o poważnych konsekwencjach zachorowania na grypę przez osoby otyłe!

Osoby otyłe nie tylko dłużej chorują na grypę, ale też dłużej zarażają!

Osoby otyłe nie tylko dłużej chorują na grypę, ale też dłużej zarażają!

Badanie opublikowane w magazynie „Journal of Infectious Diseases” sugeruje, że osoby otyłe, które zmagają się z grypą, noszą w sobie wirusa znacznie dłużej niż osoby o prawidłowej wadze, a to oznacza, że zwiększają i wydłużają możliwość rozprzestrzeniania się grypy na inne osoby. Co więcej, powikłania pogrypowe u osób otyłych są znacznie poważniejsze, mogą nawet doprowadzić do śmierci, dlatego chorzy zmagający się dodatkowo z otyłością najczęściej wymagają hospitalizacji.

Autor badań dr Aubree Gordon ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Michigan, uważa że otyłość może mieć ogromny wpływ nie tylko na nasilenie choroby, ale również jej rozprzestrzenianie.

W badaniu, które było prowadzone w latach 2015-2017 wzięło udział prawie 1800 osób z 320 gospodarstw domowych. Naukowcy obserwowali zależność pomiędzy otyłością, a czasem przetrzymywania wirusa w organizmie i jego rozprzestrzenianiem się na innych.

Badania pokazały, że osoby z widocznymi objawami grypy, a także potwierdzoną laboratoryjnie obecnością wirusa typu A, pozbywają się go aż o 42% dłużej niż osoby dorosłe, które nie są otyłe. U tych pierwszych wirus utrzymywał się ponad 5 dni, natomiast u drugich 3,5 dnia. Co więcej osoby zarażone wirusem grypy, ale nie wykazujące zbytnych objawów chorobowych, pozbywają się wirusa aż 104% dłużej niż osoby o prawidłowej wadze.

Czas pozbywania się wirusa z organizmu określano na podstawie wymazów z gardła oraz z nosa, które wykrywały obecność wirusa grypy, zawierały biologiczne markery choroby, jednak nie informowały czy jest on zakaźny. Dr Gordon cały czas prowadzi badania, które mają pomóc w ustaleniu czy osoby otyłe rzeczywiście zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się choroby i przetrzymują wirusa dłużej.

Warto mieć na uwadze fakt, że otyłość może zmienić odpowiedź immunologiczną organizmu. Może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego utrudniającego oddychanie i zwiększającego zapotrzebowanie na tlen. Stan zapalny może zwiększać się wraz z wiekiem, dlatego badacze próbują wyjaśnić w jaki sposób otyłość może wpływać na ryzyko zachorowania na grypę, jej przebieg, ciężkość, konsekwencje i rozprzestrzenianie.

Dla naukowców niezwykle ważne jest opracowanie skutecznych metod, które pozwolą zapobiec grypie, a w razie zachorowania umożliwią kontrolę przebiegu choroby, szczególnie w przypadku osób zmagających się z nadwagą.