Operacja jaskry w Gdańsku prywatnie – jeszcze nie na NFZ

Ocena: 4.3 / 5.0

Leczenie laserowe i chirurgiczne jaskry w Gdańsku.

jaskra, leczenie, zabieg, laserowe, chirurgiczne, Gdynia, Sopot, Tczew

Operacja jaskry w Gdańsku

Jaskra (łac. glaucoma) jest to zespół chorób oczu, który prowadzi do postępującego oraz nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzroku i komórek zwojowych siatkówki. Choroba stopniowo doprowadza do pogorszenia wzroku, a nawet do pełnej utraty wzroku. Zdiagnozowanie choroby jest najczęściej przypadkowe, ponieważ jej objawy przez wiele lat mogą być niezauważalne.

Podział jaskry ze względu na jej rodzaje:

 1. Jaskra z prawidłowym ciśnieniem
 2. Jaskra pierwotna otwartego kąta
 3. Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta
 4. Jaskra wtórna otwartego kąta i jaskra wtórna zamkniętego kąta
 5. Jaskra wrodzona

Jakie są przyczyny powstawania jaskry?

Nie do końca poznano przyczyny powstawania jaskry, jednak czynnikiem predysponującym może być przede wszystkim podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Jakie są czynniki, które sprzyjają zwiększeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego?

 • Predyspozycje genetyczne,
 • Predyspozycje anatomiczne,
 • Miażdżyca,
 • Cukrzyca,
 • Hiperlipidemia (choroba polegająca na złej gospodarce tłuszczowej),
 • Krótkowzroczność (wada poniżej 4 dioptrii),
 • Zmiany w siatkówce i naczyniówce oka,
 • Choroby siatkówki (np. zwyrodnienie barwnikowe siatkówki),
 • Stres,
 • Migrena,
 • Wysokie ciśnienie tętnicze.

Rozpoznanie choroby

Objawy, które mogą nas zaniepokoić:

 • Pogorszenie wzroku,
 • Ubytki w polu widzenia,
 • Światłowstręt,
 • Widzenie tzw. aureoli wokół źródeł światła,

  irydotomia laserowa operacja jaskry gdańsk gdynia sopot szpital etermed 1dayclinic

  Irydotomia laserowa Gdańsk

 • Podrażnienie gałki ocznej,
 • Rozmyta tęczówka oka (szczególnie u noworodków),
 • Mroczki przed oczami,
 • Zaczerwienienia oka,
 • Ból oka,
 • Ból głowy (nad łukiem brwiowym, promieniujący do tyłu),
 • Nudności i wymioty,
 • Silny ból brzucha,
 • Zaburzenia pracy serca,
 • Utrata wzroku.

Pacjenci odczuwający powyższe dolegliwości, powinni jak najszybciej udać się na konsultację do specjalisty chorób oczu. Ponadto, zaleca się aby na wizytę profilaktyczną do okulisty udać się raz na rok.

Specjaliści Poradni Okulistycznej ETER-MED 1DayClinic przeprowadzą pełną diagnostykę chorób  oczu i pomogą wybrać odpowiednią metodę leczenia problemu.

Podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu (laserowego lub chirurgicznego) w Szpitalu 1DayClinic, badanie lekarskie rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z Pacjentem. Specjalista zwraca uwagę m.in. na symptomy zgłoszone przez Pacjenta, obciążenia rodzinne czy schorzenia ogólnoustrojowe. Dodatkowo, okulista wykonuje badania diagnostyczne, takie jak np. pomiar ciśnienia w gałce ocznej, badanie pola widzenia, badanie dna oka. Po koniecznych badaniach, lekarz udzieli wskazówek dotyczących przygotowania się do zabiegu, omówi jego przebieg, a także udzieli zaleceń dotyczących okresu po zabiegu.

Leczenie jaskry w Centrum Okulistycznym w Gdańsku.

Leczenie jaskry zależne jest przede wszystkim, od rodzaju oraz stopnia zaawansowania choroby oka. Podstawową metodą zachowawczą jest stosowanie przeciwjaskrowych kropli do oczu, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jednak stosowanie kropli przeciwjaskrowych może nieść za sobą alergie i skutki uboczne (podrażnienie oka, zaczerwienienie oka, rozmazane widzenie). Zważając na to, nie należy ich stosować częściej niż raz lub dwa razy dziennie. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie pomaga, konieczny będzie zabieg laserowy lub chirurgiczny.

trabekuloplastyka obwodowa alt irydoplastyka obwodowa trabekulektomia operacja przeciwjaskrowa gdansk szpital 1dayclinic etermed

Trabekuloplastyka obwodowa (ALT), irydotomia obwodowa, trabekukektomia – operacje zaćmy w szpitalu ETER-MED 1DayClinic

Operacje jaskry są możliwe w Szpitalu ETER-MED 1DayClinic.

Zabieg polega na wytworzeniu sztucznej przetoki przez którą ciecz wodnista może wydostawać się z komory przedniej oka pod spojówkę. Celem zabiegu jest obniżenie ciśnienia śródgałkowego, gdy leczenie kroplami jest nieskuteczne. Zabieg w Szpitalu 1DayClinic wykonywany jest przez wykwalifikowanych lekarzy okulistów w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Lekarz wycina część niedrożnego beleczkowania. Poprzez tą czynność wytwarza nową drogę odpływu dla cieczy wodnistej do przestrzeni podspojówkowej. Koszt zabiegu wynosi około 1900zł.

 • Irydotomia – jaskra zamkniętego kąta przesączania

Lekarze poprzez wykonanie irydotomii uzyskują alternatywną drogę przepływu cieczy wodnistej z komory tylnej do przedniej, jak również zmianę konfiguracji kąta tęczówkowo-rogówkowego. Początkową fazą zabiegu jest znieczulenie za pomocą kropli. Następnie nakłada się soczewkę nagałkową powiększającą elementy kata przesączania, po czym przecina się laserem w odpowiednim miejscu tęczówkę. Tym samym tworzymy swobodną przestrzeń do przechodzenia cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Czas trwania zabiegu to około 5-10 minut. Po zakończonym zabiegu zaleca się stosowanie kropli przeciwzapalnych. Irydotomia jest możliwa do wykonania w warunkach ambulatoryjnych Centrum Zdrowia ETER-MED. Nasi Specjaliści Okulistyki wykonują powyższy zabieg u Pacjenta, który przekroczył 14 rok życia. Koszt jednego zabiegu wynosi około 450zł.

Pierwszym krokiem do operacji jest znieczulenie gałki ocznej za pomocą kropli, następnie na gałkę oczną zakładana jest soczewka (ze specjalistycznym żelem). Za pomocą soczewki można precyzyjnie skierować wiązki lasera poprzez mikroskop w kierunku tęczówki. Podczas zabiegu rzadko odczuwa się ból. Poprzez wykonanie zabiegu lekarz okulista spłyca stromą bądź nadmiernie gruba nasadę tęczówki. Prowadzi to do zmiany konfiguracji tęczówki, co wpływa na ruch cieczy wodnistej w oku. Po wykonanym zabiegu przez kilka godzin Pacjent ma zwężone źrenice (może powodować uczucie gorszego widzenia warunkach zmroku). Czas trwania zabiegu to przeważnie około 10 minut. Irydoplastyka obwodowa jest możliwa do wykonania w warunkach ambulatoryjnych Centrum Zdrowia ETER-MED. Nasi Specjaliści Okulistyki wykonują powyższy zabieg u Pacjenta, który przekroczył 14 rok życia. Koszt jednego zabiegu wynosi około 450zł.

Zabieg polega na wykonaniu kilkudziesięciu przypaleń laserem argonowym lub diodowym w kącie przesączania. Procedura ta ułatwia odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej, a w efekcie obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Laserowy zabieg przeciwjaskrowy jest bezpieczny i nieuciążliwy dla pacjenta, może jedynie powodować chwilowy dyskomfort w widzeniu. Pierwszym krokiem operacji jest wpuszczenie kropli znieczulających do oka poddawanego zabiegowi. Następnie naświetla się tkankę światłem lasera. Zabieg zazwyczaj należy wykonać dwukrotnie w jednym oku Pacjenta (w odpowiednim odstępie czasowym). Ważne jest, aby Pacjent nie wykonywał żadnych zbędnych ruchów podczas zabiegu, ponieważ każde poruszenie głową czy okiem może spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkanek w oku.

Laserowy zabieg przeciwjaskrowy, czyli ALT możliwy jest do wykonania w warunkach ambulatoryjnych Centrum Zdrowia ETER-MED. Nasi Specjaliści wykonują powyższy zabieg u Pacjenta, który przekroczył 14 rok życia. Koszt jednego zabiegu jednego oka wynosi około 450zł, koszt zabiegu ALT na obu gałkach ocznych wynosi około 650zł.

Czy w szpitalu ETER-MED 1DayClinic jest możliwe wykonanie operacji usunięcia jaskry w pełnym znieczuleniu?

Wykonanie niektórych zabiegów usunięcia jaskry jest możliwe w pełnym znieczuleniu, tylko jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań w stanie zdrowia Pacjenta.

Czy operacja zaćmy lub zabiegi przeciwjaskrowe w szpitalu ETER-MED 1DayClinic są refundowane przez NFZ?

NFZ nie podpisał z nami jeszcze umowy, przez co zabiegi wykonujemy tylko odpłatnie.

Od czego trzeba zacząć, aby wyleczyć jaskrę prywatnie?

Należy wykupić konsultację kwalifikującą do operacji jaskry.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Odwołaj wizytę